جمعه، 19 خرداد 1402

بدون رشته رادیولوژی دردنیای امروز پزشکی نمی توان قدمی برداشت

بدون رشته رادیولوژی دردنیای امروز پزشکی نمی توان قدمی برداشت
رئیس کل سازمان نظام پزشکی با اشاره به این که در اهمیت رشته رادیولوژی بحثی نیست، گفت: رشته رادیولوژی چشمان نافذ، بینا، بصیر و راهبر علم پزشکی روز دنیا بوده و بدون آن در دنیای امروز پزشکی نمیتوان قدمی برداشت

به گزارش خبرنگار اداره کل روابط عمومی دکترمحمد رئیسزاده در سی و هشتمین کنگره رادیولوژی ایران با بیان مطلب فوق افزود: سیرتحولات در این رشته به تناسب اهمیتش بسیار سریع و شگرف است. در حوزه تکنیک ها، تکنولوژی های آموزشی و کاربردی تحولات عظیم بوده و باید انجمن رادیولوژی، وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی این تحولات را رصد کرده تا همکاران این رشته از علم روزدنیا عقب نمانند.
وی با بیان این که در حوزه های مختلف میتوانیم سرآمد باشیم، ادامه داد: استفاده از هوش مصنوعی، تکنیک های تصویربرداری 3D که تجسم آناتومی را مهیا میکند ومهم تر از همه استفاده رادیولوژی و تلاش آن برای بحث پزشکی شخصی و فناوری های پبشرفته تصویربرداری با کمک رادیولوژیست ها در تشخیص بیومارکرها میتواند پزشکی شخصی را دچار تحول عظیمی کند که بر اساس آرایش ژنتیک هر فرد تشخیص و درمان را منحصر به فرد کند.
رئیس کل سازمان نظام پزشکی با بیان این که انجمن رادیولوژی ایران یکی از موفق ترین انجمن های علمی کشور است، تصریح کرد: باید حفظ و ارتقا وضعیت علمی رشته رادیولوژی در کشور مد نظر انجمن مربوطه باشد و توجه به این مهم ضروری است که سیر تحولات و مشکلات اقتصادی و تعرفه ای همواره بوده و خواهد بود اما اعتبارجامعه پزشکی و رادیولوژی کشور در گرو کیفیت آموزش است که باید به آن توجه شود.
وی تاکید کرد: بحث تعهدو اخلاق حرفه ای دو بال مهم پرواز حوزه پزشکی کشور در عرصه ملی و بین المللی است و اگر آموزش و ارتقا آن، حفظ اخلاق و تعهدحرفه ای نباشد حتی اگر جامعه پزشکی مرفه ترین هم باشند در چشم خودمان ارزشی نخواهد داشت.
رئیس زاده در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به مسئولان گفت: قبل از آن که دیر شود و با یک عقب گرد 40ساله مواجه شویم، در تعامل باجامعه پزشکی و برخورد با آنان اسناد بالادستی و قانون را رعایت کنند واگر با وضعیت کنونی پیش رویم آینده پیش رو وضعیت خوبی نخواهد بود و در خیلی از رشته های تخصصی و فوق تخصصی عقب گرد خواهیم داشت که به دنبال آن بیماران برای درمان باید به خارج از کشور مراجعه کنند یا پزشک از سایر کشورها وارد کنیم.


 

*** باجامعه پزشکی نمیتوان کشتی گرفت


رئیس کل نظام پزشکی با تاکید بر این که خلاف قانون ها باید کنار گذاشته شود، خاطرنشان کرد: عدم لحاظ قیمت تمام شده خدمات، تاخیر در ابلاغ تعرفه هاو... باید کنار گذاشته شود و نمیتوان با جامعه پزشکی کشتی گرفت.
وی با اشاره به این که جامعه فرهیخته پزشکی در اساسی ترین حوزه زندگی اجتماعی بشر در کمال سلامت و علم آموزی خدمت میکند، اذعان کرد: در بحث افزایش ظرفیت ها قرار بود بودجه لازم به وزارت بهداشت تخصیص داده شود که نه تنها انجام نشد بلکه افزایش ظرفیت ها بدون فراهم کردن امکانات آموزشی و رفاهی، مشکلات زیادی را برای دانشجویان ایجاد کرد.
رئیس زاده یاد آور شد: افزایش ظرفیت باید متناسب باشد اما با افزایش بی رویه و بدون رعایت استانداردهای آموزشی و فراهم کردن زیرساخت های لازم صد در صد مخالفیم.
انتهای پیام زهرا رحیمی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.