جمعه، 15 مهر 1401

غربالگری در دوران بارداری امر پذیرفته علمی و جهانی است/ مداخلات غیرعلمی موجب بازگشت به عقب می شود

غربالگری در دوران بارداری امر پذیرفته علمی و جهانی است/ مداخلات غیرعلمی موجب بازگشت به عقب می شود
قائم مقام نظام پزشکی تهران بزرگ با اشاره به این که غربالگری مادران باردار یک امر پذیرفته شده علمی و جهانی است؛ اظهار کرد: نباید با مداخلات غیر علمی موجب بازگشت به عقب و تولد کودکان معلول ذهنی و جسمی شویم.

به گزارش خبرنگار اداره کل روابط عمومی دکتر محمد رازی در اولین همایش جامع کودکان، نوزادان و سلامت مادر که امروز در بیمارستان میلاد تهران آغاز به کار کرد با اشاره به این که یکی از ارکان پزشکی و سلامت هر کشوری حفظ سلامت مادر و نوزاد است، گفت: با برخورد های علمی ،واکسیناسیون و مراقبت های دقیق از مادر و نوزاد و کودک به جایی رسیدیم که مرگ و میر نوزادان بسیار کاهش یافته و کودکان سالم از نظر رشد سیستم عضلانی و اسکلتی ، رشد مغزی و روحی در جامعه داریم .

وی افزود:برخی اوقات شبه علم به بهانه های مختلف وارد حیطه پزشکی شده و مانع سلامت مردم می شود؛ این که بخواهیم جمعیت خود را در حد نرمال نگه داریم که آن هم باید کارشناسان علمی با سنجش اقلیم ، معادن و وضعیت کشاورزی و ... به این نتیجه برسند که جمعیت کشور چقدر باشد، غربالگری در دوران بارداری امر پذیرفته الزامی جهانی است.

وی ادامه داد:کسی حق ندارد در این موضوع صحیح علمی و انسانی دخالت نموده و با مداخلات غیرعلمی موجب بازگشت به عقب و مملو کردن کشور از کودکان معلول ذهنی و جسمی شود.

قائم مقام نظام پزشکی تهران بزرگ با اشاره به این که همواره باید در حفظ نظم اجتماعی تلاش کنیم؛ تصریح کرد: دین مبین اسلام نیز در همه احادیث خود به نظم و انضباط تاکید کرده و حتی در سوره های قرآن نیز به این مهم سفارش شده است ؛ بنابر این بهتر است هر کس به کار خود مشغول شود و از مسئولین خواستار این هستیم که رشته های پزشکی بویژه همکاران رشته کودکان و نوزادان را دریابند .

رازی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که افزایش جمعیت و حفظ آن قوانین مربوط به خود را دارد؛ خاطرنشان کرد: علم و نظام اجتماعی دستور برنمی تابد و با مصوبه و اعمال دستوری نمی توان کاری از پیش برد و باید مانند بازی شطرنج که جایگاه و نحوه حرکت هر کدام از مهره ها مشخص است در سیستم سلامت هم هر کس در حیطه وظایف و جایگاه خود به ارائه خدمت بپردازد.

انتهای پیام

زهرا رحیمی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.