پنجشنبه، 20 مرداد 1401

دیدار اعضای هیات رئیسه مجمع عمومی و شورای عالی نظام پزشکی با وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی

دیدار اعضای هیات رئیسه مجمع عمومی و شورای عالی نظام پزشکی با وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی
عصر امروز رئیس کل، اعضای هیات رئیسه مجمع عمومی و برخی اعضای شورای عالی و مدیران سازمان نظام پزشکی با وزیر بهداشت و برخی مدیران آن وزارتخانه دیدار و گفت و گو کردند.

به گزارش خبرنگار اداره کل روابط عمومی ،در ابتدای این جلسه دکتر محمد رئیس زاده رئیس کل سازمان نظام پزشکی به ارائه ساختار سازمان و تعداد نظام پزشکی های شهرستان ها و اعضای مجمع عمومی و شورای عالی نظام پزشکی پرداخت و افزود: کلیه بخش های نظام سلامت باید با هم افزایی و همدلی مشکلات حوزه سلامت را برطرف نمایند و ما نیز در شورای عالی و مجمع عمومی نظام پزشکی خود را متعهد می دانیم بار سنگینی که بر دوش وزارتخانه است؛ با همکاری و تعامل یکدیگر به سرمنزل مقصود برسانیم.

در ادامه دکتر حسین انصاری مود رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی با اشاره به وجوه شخصیتی وزیر بهداشت به جایگاه پراهمیت سازمان نظام پزشکی اشاره کرد و گفت: ایجاد تناسب در سطوح مختلف درمانی و عدالت اجتماعی در بحث درمان و آموزش از موضوعات اساسی و اصلی قابل مطالبه و پیگیری جامعه است.

وی پرونده الکترونیک سلامت ، ظرفیت های پزشکی، اجرای کتاب ارزش گذاری نسبی خدمات ، تشکیل شورای عالی سلامت ، افزایش قیمت دارو، مشکلات رزیدنتی و کیفیت آموزشی، انجام فعالیت های غیرعلمی و مداخله گرانه در حوزه طبابت و همچنین تشکیل کمیسیون ماده واحده صلاحیت حرفه ای را از دیگر موضوعات مهم نظام سلامت دانست.

دکتر جعفری نمین رئیس شورای عالی نظام پزشکی نیز در این جلسه با اشاره به این که شورای عالی منتخب اعضای مجمع عمومی کل کشور است ، افزود: نمایندگان ناظر مجلس و وزارت بهداشت نیز در شورای عالی نظام پزشکی حضور دارند که این امر نشان دهنده نگاه قانونگذار بر حضور همه قوای سه گانه و اهمیت آن در شورای عالی نظام پزشکی است .

وی به گرایش رشته های مختلف پزشکی به حوزه زیبایی و گذار از درمان به سمت کارهای نسبتا غیر درمانی به عنوان زنگ خطرحوزه سلامت اشاره کرد وگفت: در سال های آتی با کمبود پزشک مواجه خواهیم بود و تشکیل کمیسیون صلاحیت حرفه ای و اجرایی شدن مصوبات آن بیش از پیش ضروری است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت بخش خصوصی و مشکلاتی که شرکت های وارد کننده تجهیزات با این بخش خواهند داشت و همچنین به موضوعات پزشکان جوان و طرحی ها نیز اشاره نمود و درخواست رسیدگی فوری به این موضوعات را مطرح کرد.

رئیس شورای عالی نظام پزشکی به مخاطره ورود افراد غیرمجاز در حوزه طبابت اشاره کرد و خواستار ورود جدی وزارت بهداشت و حوزه نظارت بر درمان برای همکاری و جلوگیری جدی از این امر شد.

وی در پایان عنوان کرد : شورای عالی نظام پزشکی یک بازوی مهم مشورتی و اجرایی برای وزارت بهداشت جهت خدمت به سلامت مردم است.

دکترمحمود فاضل عضو داروساز شورای عالی نظام پزشکی نیز با اشاره به اهمیت رهبری و مدیریت وزارت بهداشت در اسناد بالادستی و سند ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه سلامت ، خواستار پیگیری ماده 3 قانون تشکیل سازمان نظام پزشکی شد.

وی با گریزی به مبحث طرح دارویار این مهم  را طرحی خوب و رو به رشد دانست و افزود: با توجه به این که از سازمان نظام پزشکی در این امر نظرخواهی نشده است؛ حضور نمایندگان این سازمان و انجمن داروسازان را در ادامه مسیرخواستار شد.

دکتر عباسعلی خادمی نایب رئیس شورای عالی نظام پزشکی نیز در خصوص نظام ارجاع برای مامایی در سطح یک خدمات و بکارگیری ماماها در طرح جوانی جمعیت صحبت کرد .

 وی با اشاره به افزایش ظرفیت دندانپزشکی و عدم وجود زیرساخت های آن  اظهار کرد: کاهش حقوق اعضای هیات علمی و ماندگاری آن ها در دانشگاهها مشکلات آموزش مداوم و عدم همخوانی قیمت های برگزاری همایش ها از جمله چالش هایی است که باید مرتفع شود .

وی درپایان سخنان خود به حذف ارز ترجیحی و تخصیص آن به بیمه ها برای خدمات دندانپزشکی اشاره کرد.

دکتر ملک فاضلی عضو شورای عالی و نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه به ماندگاری پزشکان در مناطق محروم و اصلاح عمومی زیرساخت های مورد نیاز برای حضور کادر درمان پرداخت و اذعان کرد: جان کلام در افزایش ظرفیت پزشکی ، گزینش به صورت بومی و عالمانه است نه این که صرفا بومی باشد اما عالم نباشد که موجب خسارت به مردم است .

دکترعلی دباغ عضو شورای عالی نظام پزشکی نیز در این جلسه ضمن برشمردن خدمات متقابل نظام پزشکی و وزارت بهداشت برای ارتقای سلامت مردم به بیانیه گام دوم انقلاب و سند ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه سلامت بویژه نظام حاکمیت بالینی و پیوست های سلامت به عنوان آیتم های مهم وظایف نظام پزشکی و وزارت بهداشت اشاره نمود.

دکتر محمد هادی صادقی نایب رئیس دوم شورای عالی نظام پزشکی با اشاره به تدوین برنامه هفتم توسعه به اهمیت حضور نظام پزشکی در این موضوع اشاره نمود و کمک به اهداف عالی طرح عدالت ، تعالی نظام سلامت و همچنین تشکیل کمیته ای برای این موضوع را خواستار شد.

دکتر اردوان یاراحمدی عضو هیات رئیسه مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی نیز به ریشه کنی مالاریا،کاهش مرگ و  میرمادران و نوزادان و شاخص های حوزه سلامت اشاره کرد و گفت: باید در مسیر تخصص حرکت کنیم و امروز نگران درمان هستیم و متاسفانه با توجه به این که اکثر روسای شبکه در برخی شهرها پزشک نیستند باید به وضعیت نامناسب برخی شاخص های سلامت در حوزه کرونا توجه کرد.

دکتر محمد رضا امینی فرد عضو شورای عالی نظام  پزشکی هم ضمن اشاره به محبوبیت کشور در حوزه کیت تشخیص های آزمایشگاهی از یاس و ناامیدی حاکم درحوزه رزیدنتی بویژه در برخی رشته ها سخن گفت و اذعان کرد:  بسیاری از همکاران که بعضا بیش از یک دهه عمر خود را صرف دوران تحصیل نموده اند ؛ شرایط مطلوبی به لحاظ معیشتی و رفاهی ندارند و فضای حاکم بر حوزه رزیدنتی مملو از ناامیدی است .

محمدرضا اسدی مشاور رئیس کل در امور شهرستان ها و سرپرست اداره ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات سازمان نظام پزشکی با اشاره به مشکلات حوزه توانبخشی گفت: در جلسه قبلی بر لزوم توجه مقام وزارت به وعده ای که در برنامه پیشنهادی  در جلسه رای اعتماد وزیران به مجلس شورای اسلامی ارایه شده بود در خصوص توانبخشی و جایگاه آن در وزارت بهداشت تاکید نمود و خواستار  تشکیل کارگروه ویژه توانبخشی به سرپرستی افراد متخصص و با تجربه در این زمینه شدند.

در پایان این جلسه دکتر عین الهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن تسلیت ایام سوگواری سید و سالار شهیدان به ایثار و فداکاری که در هر مذهب و فرهنگی ستوده است اشاره کرد و گفت : این یک فرهنگ ممتاز در کشور ما است و از رئیس کل سازمان نظام پزشکی به عنوان یک دانشمند عالم و جهادی که همواره با فرهنگ ایثار و شهادت همراه بوده است ، تشکر می کنم.

وی به مهمترین موضوع روسای جمهور یعنی امنیت و سلامت اشاره کرد و افزود: با شیوع کرونا و تهدید سلامت و خانه نشینی مردم ،اهمیت سلامت بیش از پیش شناخته شده و قویترین نظام سلامت منطقه مربوط به وزارت بهداشت ایران است و درخواست کمک های کشورهای هم حوزه گواه این مدعاست.

وی با اشاره به مدیریت و رهبری و ذینفعان اصلی که باید در مدیریت صاحبِ نقش باشند؛ به جایگاه مهم سازمان نظام پزشکی اشاره کرد و افزود: با برگزاری جلسات مختلف با نظام پزشکی و انجمن های علمی و تخصصی و شنیدن اندیشه های گوناگون می توان از این نقطه قوت و قدرت استفاده کرد.

وزیر بهداشت با اشاره به فضای بسیار سنگینی که علیه جامعه پزشکی وجود دارد ؛ خاطرنشان کرد: باید با همگرایی و تعامل و ایجاد هم افزایی قدرت و اثر نفوذ خود را گسترش دهیم .

عین الهی در پایان این جلسه ضمت تشکر از اعضای حاضر خواستار تداوم این نوع جلسات بصورت کارشناسی در حوزه های مختلف شد.

انتهای پیام

زهرا رحیمی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.