پنجشنبه، 14 اسفند 1399

تاکید انجمن متخصصین زنان بر بازنگری‌های دوره‌ای و نظارت کافی در خصوص اجرای فرآیند غربالگری

  • 05 اسفند 1399
  • 10:25
  • سازمان
  • 0 دیدگاه
  • 116 بازدید
  • Article Rating
تاکید انجمن متخصصین زنان بر بازنگری‌های دوره‌ای و نظارت کافی در خصوص  اجرای فرآیند غربالگری
رئیس انجمن متخصصین زنان و زایمان ایران در نامه ای خطاب به دکتر ظفرقندی ضمن تقدیر از توجه به سلامت مادران و کودکان و ارسال نامه به ریاست مجلس شورای اسلامی در خصوص طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده گفت:انجمن متخصصین زنان ضمن تائید شیوه نامه غربالگری جنین ناهنجار مصوب خرداد ماه 1399 اداره ژنتیک معاونت بهداشتی وزارت متبوع، بر بازنگری‌های دوره‌ای و نظارت کافی بر اجرای فرآیند غربالگری و رفع نواقص و مشکلات آن تاکید دارد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی ؛ متن نامه دکتر اعظم السادات موسوی خطاب به رئیس کل سازمان نظام پزشکی به شرح ذیل است: 

جناب آقای دکتر ظفرقندی

رئیس کل محترم سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم

احتراماً پیرو نامه حضرت عالی به ریاست محترم مجلس شورای اسلامی در خصوص طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده، ضمن تشکر و قدردانی از توجه به سلامت مادران و کودکان که یکی از شاخصهای مهم توسعه سلامت هر کشوری محسوب میگردد، نکاتی چند تأکید میشود .

  1. تجربه سال های متمادی طبابت و مطالعه و تحقیق اعضای انجمن علمی متخصصین زنان و زایمان که اکثر آنان را اعضای هیات علمی دانشگاه ها و متخصصین با تجربه و متعهد تشکیل می دهد حاکی از آن است هرگونه تقنین در حوزه زنان و مامایی که منجر به کاهش یا منع پایش سلامت جنین و مادران باردار شود نه تنها سلامت و امنیت روانی مادران را به خطر می اندازد بلکه تاثیر سویی بر عملکرد مراقبین سلامت خواهد داشت .بی تردید جنابعالی و سایر مسئولین نظام آمار بالای مرگ مادری را در دهه‌های قبل فراموش نخواهند کرد. تعداد کثیری از مرگ های مادری به علت سقط جنین غیر قانونی بود که به دست افراد سودجو و در شرایط غیربهداشتی و غیر ایمن انجام می گردید و یا به علت ادامه بارداری در زنان با بیماری‌های زمینه ای بود که حاملگی تهدید جدی برای جان مادر بود. در چنین شرایطی همکاری اساتید حوزه و دانشگاه در سلسله همایش‌های دیدگاه‌های اسلام در پزشکی منجر به طرح قانون سقط درمانی در مجلس شورای اسلامی گردید.  ماده واحده قانون سقط درمانی در پی تلاش فراوان نمایندگان محترم مجلس و بحث های فراوان و پس از استفتا از مراجع عظام تصویب شد و نه تنها مورد تایید فقهای محترم شورای نگهبان قرار گرفت بلکه مقام معظم رهبری نیز توشیح فرمودند.  نسخ این قانون نه تنها سبب رشد و جوانی جمعیت نخواهد شد بلکه خانواده‌های با سابقه داشتن نوزاد دارای ناهنجاری و یا افراد با سن بالا را از اقدام به بارداری منصرف می کند. آسیب جدی تر به زنان بارداری وارد می شود که دارای جنین با ناهنجاری مغایر با حیات هستند. این زنان مجبور به ادامه بارداری می شوند که جنین در ماه های آخر بارداری دچار مرگ درون رحمی خواهد شد. آیا تحمیل چنین شرایطی به هرفردی از آحاد جامعه عقلانی و شرعی است؟ قانون سقط درمانی که توسط سازمان پزشکی قانونی و بر اساس آیین‌نامه بسیار دقیق اجرا و مجوز سقط را صادر می‌نماید راهی برای جلوگیری از سقط‌های غیر قانونی غیر بهداشتی شده و اقدامی برای حمایت از مادران دچار عسر و حرج می‌باشد و در صورت نسخ آن شاهد افزایش مرگ و میر مادران در اثر شوک‌های عفونی و عوارض جدی خواهیم بود .
  2. حذف غربالگری ناهنجاری جنین از سیستم سلامت تنها حذف یک آزمایش نیست. پایش سلامت جنین و مادر وظیفه اصلی مراقبین سلامت زنان باردار است. نوع نگارش مواد قانونی هراس و واهمه‌ای در متخصصین زنان، ماماها و سایر مراقبین سلامت ایجاد خواهد کرد که کمتر کسی به ادامه کار در این حیطه تمایل خواهد داشت و در نهایت آسیب جدی به سلامت مادر و جنین وارد خواهد شد. چنین قوانینی تاثیر سوء در افزایش جمعیت سالم داشته و زنان خواهان بارداری‌های سالم را با ترس از تولد نوزادان ناهنجار از اقدام به فرزندآوری منصرف خواهد کرد.

انجمن متخصصین زنان ضمن تائید شیوه نامه غربالگری جنین ناهنجار مصوب خرداد ماه 1399 اداره ژنتیک معاونت بهداشتی وزارت متبوع، بر بازنگری‌های دوره‌ای و نظارت کافی بر اجرای فرآیند غربالگری و رفع نواقص و مشکلات آن تاکید دارد.

باسپاس مجدد از حمایت جنابعالی، امیدواریم ریاست محترم مجلس شورای اسلامی که دغدغه جدی در ارتقاء سلامت مادران و کودکان دارند دستورات لازم در خصوص بازنگری این طرح را صادر فرمایند.

 

                                                                                  

زهرا رحیمی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.