دوشنبه، 24 خرداد 1400

پیشنهاد عضو شورایعالی سازمان برای واردات واکسن کرونا توسط سازمان نظام پزشکی

خداکرمی: جامعه پزشکى می‌تواند هزینه واکسن خود را تامین کند

  • 25 بهمن 1399
  • 13:52
  • سازمان
  • 0 دیدگاه
  • 435 بازدید
  • Article Rating
خداکرمی: جامعه پزشکى می‌تواند هزینه واکسن خود را تامین کند
ناهید خداکرمی گفت: اگر وزارت بهداشت و وزارت خارجه حمایت کنند سازمان نظام پزشکی به عنوان یک سازمان مردم نهاد که سیصدهزار عضو دارد می‌تواند دست کم برای اعضای خودش که هر لحظه در معرض خطر هستند واکسن مورد نیاز را وارد کند. ضمن اینکه این کار می‌تواند یک کمک موثر برای دولت هم باشد.

ناهید خداکرمی رئیس کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران و عضو شورایعالی سازمان نظام پزشکی در خصوص امکان وجود سازوکار مشخص و مجزا برای خرید واکسن کرونا توسط نهاد‌هایی نظیر سازمان نظام پزشکی و شرکت شهرسالم به میزان گفت: صحبتی که من داشتم یک پیشنهاد بود که سازمان نظام پزشکی یا شرکت شهرسالم که مورد اعتماد هستند به خصوص سازمان نظام پزشکی اگر شرایط اجازه دهد و وزارت بهداشت و وزارت خارجه کمک کنند تا مجوز یا تسهیلات لازم که امکان خرید واکسن توسط سازمان نظام پزشکی یا شرکت شهرسالم از کشورهایى مانند سوئد، کره یا هر جای دیگری که واکسن مورد تایید وزارت بهداشت تولید می‌شود فراهم شود و هزینه خرید را هم خود آن مجموعه بدهد.
وی ادامه داد: یعنی مثلا اگر قرار باشد سازمان نظام پزشکی از سوئد واکسن وارد کند یا امکان وارد کردن واکسن بود می‌شود خود سازمان نظام پزشکى که اعضایش بیش از همه در معرض خطر هستند هزینه این واکسن‌ها را نیز تامین کند. چون جامعه پزشکى متحمل مشکلات و آسیب‌های زیادی شده اند و مرگ و میر زیادی داشته اند و طی این مدت متخصصان حاذقی را از دست داده ایم و تعداد زیادی از آن‌ها هم مبتلا شده اند؛ بنابراین این را به صورت یک ایده و پیشنهاد مطرح می‌کنم که اگر شرایط خرید واکسن توسط بخش خصوصی یا سازمان‌های خارج از دولت و سازمان‌های عمومی که شهرداری و نظام پزشکی هم جزو آنهاست فراهم شود و چنین مجوزی داده شود ما می‌توانیم اعلام آمادگی کنیم که لااقل مصرف خودمان را از طریق یک کمپانی خصوصی که می‌تواند از منبعی که مورد تایید وزارت بهداشت باشد خریداری کنیم.

عضو شورای شهر تهران اظهار داشت: البته شرکت شهرسالم سازمان کوچکتری است و شاید خرید واکسن از طریق این نهاد خیلی امکان پذیر نباشد. اما سازمان نظام پزشکی به نظر می‌رسد که این پتانسیل را دارد ولى باید مورد حمایت قرار بگیرد. اگر وزارت بهداشت و وزارت خارجه حمایت کنند سازمان نظام پزشکی به عنوان یک سازمان مردم نهاد که سیصدهزار عضو دارد می‌تواند دست کم برای اعضای خودش که هر لحظه در معرض خطر هستند واکسن مورد نیاز را وارد کند. ضمن اینکه این کار می‌تواند یک کمک موثر برای دولت هم باشد.

خداکرمی با بیان اینکه وزارت خارجه در نقش تسهیل گر برای خریداری واکسن عمل می‌کند افزود: صحبت بر سر این نیست که خود وزارت خارجه برای خرید واکسن مستقیما اقدام کند. بلکه پیشنهاد این است که امکانی فراهم شود تا واکسن بیشتری خریداری شود. همانطور که درمورد سهمیه کواکس وزارت خارجه شرایط خرید و ورود را مهیا می‌کند این مجوز به سازمان نظام پزشکی هم داده شود تا واکسن مورد نیاز اعضای خودش را از طریق بخش خصوصی تهیه کند که اعضای این سازمان هم که پزشک، ماما، داروساز، متخصصین علوم آزمایشگاهى، دندان پزشک و فیزیوتراپ هستند و همه این‌ها هم در معرض خطر هستند امکان واکسیناسیون را پیدا کنند.

وی خاطرنشان کرد: از یاد نبریم که به صورت دائم تعداد زیادی از این پزشکان مبتلا می‌شوند و بعضی هایشان را از دست می‌دهیم؛ بنابراین اشکالی نخواهد داشت اگر برای یک سازمان بزرگ پزشکی کشور تسهیلگری کنیم که بتواند واکسن مورد نیازش را از کانال‌های معتبر خریداری کند. اما چنین اتفاقی منوط به مجوز‌هایی است که هم وزارت خارجه باید بدهد و هم وزارت بهداشت. البته صحبت ما این نیست که هرکدام از این نهاد‌ها به صورت جداگانه واکسن خریداری کنند. بلکه خواسته ما این است که این امکان فراهم شود که سازمان نظام پزشکی حتی با هزینه خود اعضا واکسن را خریداری کنند.

خداکرمی درباره اینکه در صورت تهیه یا خرید واکسن کدام یک از سازمان‌ها و نهاد‌های زیرمجموعه شهرداری در اولویت تزریق واکسن هستند گفت: در شهرداری شرکت شهرسالم در حال ارائه خدمات درمانی است. ممکن است فرد مبتلای بدون علامتی یا مبتلایی که دارای علامت باشد به آنجا مراجعه کند. ما در آنجا حتی یک یا دو نفر از پزشکانمان را از دست داده ایم و بسیاری از کارکنان شرکت شهر سالم گرفتار این بیماری شده اند. یکی از اولویت‌هایی که خود وزارت بهداشت هم تعیین کرده گروه پزشکی است و گروه دوم هم کارکنان بهشت زهرا (س) هستند.

وی افزود: سایر سازمان‌های شهرداری چندان فوریتی برای واکسیناسیون ندارند. ضمن اینکه پروتکل فوریتی نوبت گروه‌های مختلف را باید وزارت بهداشت تعیین کند. روش درست هم همین است. چرا که وزارت بهداشت بر مبنای مستندات بین المللی و نتایج حاصل از آنالیز بیماران موجود اولویت‌ها را دسته بندی می‌کند و قاعدتا گروه پزشکانی که مستقیم با بیماران مبتلا به کرونا سر و کار دارند در اولویت اول قرار می‌گیرند. دوم گروه پزشکانی که ممکن است در مرحله تشخیص بیمار بدون علامت یا با علامتی به آن‌ها مراجعه کند و بعد از آن هم سرا‌های سالمندان، مراکز توانبخشی که گروهی زندگی می‌کنند یا سربازخانه‌ها و مواردی از این دست همه جزو اولویت‌هایی است که وزارت بهداشت به درستی تعیین می‌کند.

خداکرمی با اشاره به اولویت‌های شهرداری برای واکسیناسیون گفت: شهرداری هم خارج از این پروتکل خودش را در اولویت قرار نخواهد داد. اولویت‌ها برای ما همان است که وزارت بهداشت تعیین کرده که بر مبنای آن گروه پزشکی که شامل شرکت شهرسالم می‌شود و کسانی که با فوت شدگان ناشی از کرونا سر و کار دارند که شامل کارکنان سازمان بهشت زهرا می‌شود در اولویت نخست قرار می‌گیرند. بقیه موارد شامل پروتکل‌های معمول می‌شوند که وزارت بهداشت تعیین کرده که بر اساس گروه‌های سنی و گروه‌های شغلی انجام خواهد شد.

دکتر امیر صدری امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.