دوشنبه، 31 خرداد 1400

مدیریت دیابت در اپیدمی شیوع بیماری کووید 19 را جدی تر بگیریم

  • 30 شهریور 1399
  • 08:38
  • سازمان
  • 0 دیدگاه
  • 437 بازدید
  • Article Rating
مدیریت دیابت در اپیدمی شیوع بیماری کووید 19 را جدی تر  بگیریم

نایب رئیس شورای عالی نظام پزشکی با اشاره به شرایط بحرانی ناشی از اپیدمی کووید 19 و تهدید سلامت افراد جامعه بویژه کسانی که دارای بیماری های زمینه ای مانند دیابت هستند؛ گفت: اگر دیابت به خوبی کنترل شده باشد، خطر اینکه فرد در اثر ابتلا به کوید-19 علائم شدید را تجربه کند بسیار کمتر خواهد شد.

دکتر فرزاد فرقان در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی سازمان نظام پزشکی با اشاره به این که دیابت به عنوان بیماری زمینه ای اختلال در سیستم ایمنی بدن ایجاد کرده و سبب کاهش مقاومت بدن در برابر بیماری های عفونی می شود؛ بیان کرد: در شرایط اپیدمی کرونا باید توجه بیشتری به کنترل نوسان های قند خون داشته باشیم زیرا با کنترل مناسب قند خون ؛ فرد مبتلا به کووید 19 علائم شدید را کمتر تجربه می کند.
وی با اشاره به گسترش روز افزون دیابت در کشور افزود: با توجه به عوارض جبران ناپذیری که دیابت  به عنوان یکی از مهمترین بیماری های غیرواگیر در جامعه دارد؛ باید مسئولان نسبت به عرضه انسولین های آنالوگ توجه بیشتری نشان دهند.
دکتر فرقان با بیان این که عوارض ناشی از دیابت مانند زخم پای دیابتی، عوارض کلیوی ، چشمی و قلبی و بسیاری از عوارض جبران ناپذیر و غیر قابل برگشت دیگر؛ هزینه های سنگینی را به نظام سلامت وارد می کند، تصریح کرد: علیرغم نگرانی های جامعه پزشکی از گسترش روز افزون دیابت در کشور ، کمبود انسولین در داروخانه ها نیز به معضل دیگری تبدیل شده که بیماران دیابتی را سرگردان از این داروخانه روانه داروخانه دیگری می کند.
نایب رئیس شورای عالی خاطرنشان کرد: بیماران مبتلا به دیابت به دلیل کمبود و در دسترس نبودن انسولین؛ دچار استرس فراوان شده و بعضا چندین روز انسولین نداشته و مکررا با افزایش ناگهانی قند خون مواجه می شوند که این نوسانات می تواند عوارض شدیدی را برای بیماران ایجاد کند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: اعتراض شدیدی به این نوع عرضه انسولین وارد است و جامعه پزشکی در خط اول مواجهه با این معضلات قرار دارد که بارها توسط اساتید حوزه دیابت این نگرانی به مسئولین منتقل شده است.
انتهای پیام

 

زهرا رحیمی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.