دوشنبه، 31 خرداد 1400

هشدار مینو محرز: سفرها به حداقل نرسد کرونا شدت می‌گیرد

  • 09 شهریور 1399
  • 08:41
  • سلامت
  • 0 دیدگاه
  • 328 بازدید
  • Article Rating
هشدار مینو محرز: سفرها به حداقل نرسد کرونا شدت می‌گیرد
عضو کمیته ملی مقابله با کرونا می‌گوید به دلیل سفرهای زیاد در این روزها در آینده نزدیک شاهد شدت گرفتن کرونا خواهیم بود. با وجود روند کاهشی موارد ابتلا و مرگ بر اثر کووید۱۹ هنوز ۲۸ استان در وضعیت قرمز و هشدار قرار دارند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی به نقل از دویچه وله فارسی،کارشناس سازمان بهداشت جهانی و عضو کمیته ملی مقابله با کرونا ایران گلایه می‌کند که در روزهای اخیر و به دلیل تعطیلات ماه محرم بسیاری از شهروندان سفر را به در خانه ماندن ترجیح داده‌اند.

مینو محرز شنبه هشتم شهریور به خبرگزاری برنا گفت: «در آینده نزدیک به دلیل سفرهای زیاد در این روزها شاهد افزایش و شدت گرفتن موج کرونا در کشور هستیم.»

مراسم عزاداری ماه‌های محرم و صفر از دو جنبه نگرانی‌ها در مورد اوج‌گیری دوباره شیوع کرونا را افزایش داده است؛ از طرفی عدم رعایت نکات بهداشتی و فاصله‌گذاری فیزیکی در مراسم عزاداری، از طرف دیگر بیشتر شدن مسافرت به خاطر تعطیلی‌ها.

به دلیل تعطیلی روزهای شنبه و یک‌شنبه، از روز پنج‌شنبه سیل مسافران به سوی شهرهای شمالی سرازیر شد. از مناطق شمالی ایران دو استان مازندران و گیلان به لحاظ شدت شیوع کرونا در وضعیت قرمز و استان گلستان در وضعیت هشدار قرار دارند.

عباس موسوی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در جلسه روز پنج‌شنبه ستاد استانی فرماندهی مدیریت و کنترل کرونا گفت با وجود کاهش ۲ درصدی مرگ و میر بر اثر بیماری کووید۱۹ در موج دوم شیوع ویروس، وضعیت بسیاری از شهرستان‌های مازندران قرمز است و این وضعیت در برخی شهرستان‌ها مانند رامسر از قرمز نیز فراتر رفته است.

 

بر همین اساس شماری از مسئولان محلی و برخی از نمایندگان شهرهای شمال در مجلس شورای اسلامی در روزهای گذشته نسبت به سفر به استان‌های شمالی هشدار داده‌اند و از مردم خواسته‌ند از سفرهای غیرضروری خودداری کنند.

مینو محرز با اشاره به دستورالعمل‌های وزارت بهداشت برای برگزاری مراسم عزاداری ماه‌های محرم و صفر می‌گوید اگر این دستورالعمل‌ها از جمله فاصله‌گذاری فیزیکی اجتماعی و زدن ماسک به دقت رعایت نشود "مشکلات متعدد" بروز می‌کند.

مشکل رعایت توصیه‌های بهداشتی در مراسم محرم

عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری‌های واگیر در ایران ۱۹ مرداد هشدار داده بود: «مراسم عزاداری ماه محرم یک تجمع معمولی نیست و امکان ندارد بشود در این مراسم فاصله‌گذاری اجتماعی را برقرار کرد.»

افزایش هشدارها و نگرانی‌ها درباره شدت گرفتن شیوع کرونا به خاطر سفر و رعایت نکردن توصیه‌های بهداشتی در مراسم عزاداری در حالی است که در روزهای گذشته میزان موارد ابتلا و مرگ در ارتباط با بیماری کووید۱۹ در ایران اندکی نزولی شده است.

عکس آرشیوی از زنجیرزنی در ماه محرم

عکس آرشیوی از زنجیرزنی در ماه محرم

سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت شنبه هشتم شهریور اعلام کرد در شبانه روز گذشته هزار و ۹۰۵ مورد ابتلای جدید به کرونا شناسایی و ۱۱۱ نفر در ارتباط با کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

با این حساب تعداد مجموع مبتلایان شناسایی شده در ایران مطابق آمار رسمی به ۳۷۱ هزار و ۸۱۶ نفر و تعداد قربانیان به ۲۱ هزار و ۳۴۹ نفر رسید.

۲۸ استان در وضعیت قرمز و هشدار

به گفته سیما سادات لاری در حال حاضر، مانند روزهای گذشته از ۳۱ استان ایران ۱۳ استان در وضعیت قرمز و ۱۵ استان در وضعیت هشدار شیوع کرونا قرار دارند.

در روزهای پایانی اردیبهشت تعداد فوتی‌های کرونا در ایران به ۳۵ نفر در روز نیز کاهش یافت اما این تعداد در بسیاری از روزهای پایانی تیر و نیمه اول مرداد از ۲۰۰ مورد در روز نیز فراتر رفت.

 

از ۱۴ مرداد که شمار قربانیان کرونا در ایران ۲۱۲ نفر اعلام شد به این طرف، این تعداد با نوسان‌هایی رو به کاهش بوده و در هیچ روزی به بیش از ۲۰۰ نفر نرسیده است.

در روزهای اخیر افزایش شدید موارد ابتلا به کرونا در کشورهایی نظیر فرانسه و آلمان، که به میزان قابل توجهی در مهار نسبی همه‌گیری موفق عمل کرده بودند، نشان داده که چنین وضعیتی در دیگر کشورها از جمله ایران نیز دور از انتظار نیست.

بر پایه آماری که پژوهشگران دانشگاه آمریکایی جانز هاپکینز ارائه می‌کنند، تا هشتم شهریور بیش از ۲۴ میلیون و ۸۷۰ هزار مورد ابتلا به کرونا در ۱۸۸ کشور جهان شناسایی شده و حدود ۸۳۸ هزار نفر در ارتباط به بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

 

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.