جمعه، 4 تیر 1400

احتمال ابتلای ۳۵ میلیون نفر دیگر به کرونا

رئیس جمهور: تخمین زده شده تاکنون ۲۵ میلیون ایرانی به کرونا مبتلا شدند

  • 28 تیر 1399
  • 14:04
  • سلامت
  • 0 دیدگاه
  • 680 بازدید
  • Article Rating
رئیس جمهور: تخمین زده شده تاکنون ۲۵ میلیون ایرانی به کرونا مبتلا شدند
در گزارشی که از وزارت بهداشت به دستم رسیده این آمده است که تخمین زده می‌شود در ۱۵۰ روز اخیر ۲۵ میلیون ایرانی به این ویروس مبتلا شده‌اند و بیش از ۲۰۰ هزار نفر در بیمارستانها بستری بودند و حدود ۱۴ هزار نفر جان خود را از دست داده اند و ۳۰ تا ۳۵ میلیون نفر دیگر در معرض ابتلا خواهند بود.

رییس جمهور گفت: تخمین زده می‌شود ۲۵ میلیون ایرانی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و ۳۰ تا ۳۵ میلیون نفر دیگر در معرض ابتلا خواهند بود.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه شرایط ما شرایطی است که ایمنی جمعی و واکسن برای این ویروس وجود ندارد، گفت: باید دست به دست هم دهیم و زنجیره انتقال را قطع کنیم تا روند فعالیت های اجتماعی و اقتصادی مردم ادامه یابد. در گزارشی که از وزارت بهداشت به دستم رسیده این آمده است که تخمین زده می‌شود در ۱۵۰ روز اخیر  ۲۵ میلیون ایرانی به این ویروس مبتلا شده‌اند و بیش از ۲۰۰ هزار نفر در بیمارستانها بستری بودند و حدود ۱۴ هزار نفر جان خود را از دست داده اند و ۳۰ تا ۳۵ میلیون نفر دیگر در معرض ابتلا خواهند بود. اگر این گزارش را مبنا قرار دهیم تعداد بستری‌ها دو برابر عدد فعلی ۲۰۰ هزار نفر خواهد بود که در ۱۵۰ روز اخیر شاهد بودیم. ما باید خود را از لحاظ تخت و امکانات آماده کنیم که با شرایط آینده مقابله کنیم.

روحانی تاکید کرد: از هر هزار نفر طبق این گزارش پانصد نفر متوجه ابتلا نمی‌شوند، حدود ۳۵۰ نفر علائم خفیف دارند و ۱۵۰ نفر ممکن است نیاز به بستری پیدا کنند. پس ما چند میلیون نفر دیگر را برای بستری احتمالا در پیش داریم.

رییس جمهور با بیان اینکه در موج اول برخی استان‌ها گرفتار بودند و الان استانهای دیگری درگیر هستند، اظهار کرد: انتشار ابتلا در کشور احتمالاً از قم و گیلان آغاز شده که به مسافرانی بازمی‌گردد که از ووهان وارد شدند و در قم این سفرها مربوط به مسائل اقتصادی و در گیلان مربوط به مسائل دانشجویی و تفریحی بوده است.

وی ادامه داد: موج اول را عبور کرده‌ایم و موج دوم عمدتاً مربوط به پایبندی مردم به آداب و سنن است و عزا و عروسی و مهمانی‌ها و ایام تعطیلات تابستانی و روابط اجتماعی خاص ماست که توجه خاصی هم در آن به این بیماری نشده است.

روحانی تاکید کرد: موج دوم محصول این است که ترس از کرونا ریخته شد و مردم به زندگی عادی بازگشتند، آن هم به آداب و رسومی که لااقل تا پایان سال باید ترک کنیم. بیماران بدون علامت نیز از مشکلات این بیماری است و این‌ها بزرگترین مشکل را ایجاد می‌کنند و بیشترین انتشار ویروس مال همین دسته است که هم زمان طولانی‌تری سرایت‌دهندگی دارند و هم با حجم بیشتری ویروس را منتقل می‌کنند.

بر اساس این گزارش، رییس جمهور با بیان اینکه در شرایط فعلی سه راه‌حل اساسی وجود دارد، اظهار کرد: ما همه باید به توصیه‌های وزارت بهداشت در این زمینه عمل کنیم و کم‌هزینه‌ترین و موثرترین آن ماسک است که در کنار آن فاصله گذاری اجتماعی و جلوگیری از تجمعات و رعایت بهداشت فردی و شستن دست می‌تواند مشکلات ما را تا اندازه زیادی حل کند.

روحانی با بیان اینکه پنج دارو در اختیار ماست تا با کرونا مقابله کنیم، اظهار کرد: از همه عزیزانی که در این زمینه کار می‌کنند تشکر می‌کنیم و امیدواریم برای واکسن هم به نتیجه برسند. در شرق آسیا این بیماری سریع‌تر جمع شده و مشکل راحت‌تر حل شده است و دلیلش این است که آنان تجربه سارس را در ۲۰۰۳ و بعد آنفولانزای خوکی و مرغی را پس از آن داشتند و مردم هم اطاعت خوبی از دستورالعمل‌های پزشکی انجام داده و هیچکس هم بیماری و ابتلایش را مخفی نمی‌کرده است.

وی تاکید کرد: این اصل مهمی که ما می‌بینیم در برخی از کشورهای شرق آسیا وجود دارد را باید استفاده کنیم. ما باید دربرابر این بیماری در بخش سلامت و اقتصادی تاب‌آوری ملی را بالا ببریم.

روحانی تصریح کرد: باید در بعد اقتصادی کالای مورد نیاز مردم در دسترس آنان باشد و تولید برای ما اهمیت ویژه‌ای دارد که هم کالاها فراهم شود و هم بیکاری رخ ندهد. ۱۵ میلیون نفری که در بخش تولید مشغول هستند با خانواده‌هایشان به پنجاه میلیون نفر افزایش می‌یابند و باید از آنان به خوبی حفاظت و حراست کنیم.

رییس جمهور گفت: بخش تولید به تهیه لوازم بهداشتی لازم برای مقابله با ویروس هم مربوط می‌شود و در این زمینه خوشبختانه نیاز ما به بیرون از کشور بسیار اندک است و ما خودمان بیشتر موارد را تولید می‌کنیم.

روحانی با بیان اینکه ما باید تاب‌آوری را برای همه نیروهای انسانی بالا ببریم، اظهار کرد: این نیروی انسانی باید به میزان کافی آماده باشد و ساعات کار درست و استراحت کافی داشته باشند و در عین حال انگیزه کافی را هم حفظ کنند. اگر در کادر پزشکی ما قرار باشد هر روز عده‌ای قرنطینه شوند که کار پیش نمی‌رود پس ما باید آنان را خوب حفاظت کنیم و وسایل ضدعفونی را برایشان فراهم سازیم و نیز وسایل مورد نیازشان برای مقابله با این ویروس و مبتلایان را آماده کنیم و از لحاظ مالی هم تامین لازم هم برای خودشان و هم برای خرید ضروری آنچه که از خارج باید وارد شود را فراهم سازیم.

وی با بیان اینکه هر ملتی باید در زمینه مقابله با کرونا به توان خودش تکیه کند، اظهار کرد: ما باید روی پای خویش بایستیم و مردم بدانند حتی در این شرایط که به گندم هم نیازی نداریم اما برای احتیاط از کشوری خرید کرده‌ایم از اسفندماه تاکنون می‌گویند ارسال کمی به تاخیر افتاده و این تا امروز ادامه دارد چه رسد به وسایل ضدعفونی و مقابله با این ویروس که اگر از خارج می‌خواستیم اصلا به ما نمی‌دادند.

رییس جمهوری با بیان اینکه نباید برای مردم اضطراب ایجاد کرد، اظهار کرد: ما دربرابر این بیماری پیروز می‌شویم و هیچ شکی وجود ندارد و نباید مقهور این بیماری شویم. مردم را باید کمک کنیم که با همکاری هم از این بیماری عبور کنیم.

در همین حال دبیر کمیته علمی ستاد کرونا با اشاره به ابتلای ۲۵ میلیونی به کرونا در کشور، گفت: این آمار نشان دهنده افرادی است که با بیماری کووید_۱۹ مواجهه داشته اند.

دکتر مصطفی قانعی درباره آمار ابتلای ۲۵ میلیونی ایرانیان به کرونا، گفت: ما کیتی به نام کیت الایزا، داریم که IGG و ایمونوگلوبولین M را اندازه گیری می کند. تست الایزا نشان می دهد که فرد در گذشته به کرونا مبتلا شده، بهبود یافته و در حال حاضر پادتن در بدنش موجود است، اما به هیچ وجه به این معنا نیست که این فرد اکنون بیمار است.

وی افزود: بنابراین تست الایزا نشان می دهد که فردی مبتلا شده، بهبود یافته و در حال حاضر پادتن در بدنش موجود است. این تست برای اقدامات اپیدمیولوژیک و تحقیقاتی مورد استفاده قرار می گیرد، اما در کار تشخیص استفاده نمی شود.

قانعی ادامه داد: وقتی تست الایزا را در جمعیت برده و یک جمعیت را با آن مورد تست قرار می دهند، به این نتیجه می رسد که چقدر از مردم به بیماری مبتلا شده اند و پادتن در بدنشان موجود است. از طرفی باید توجه کرد که بالای ۹۰ درصد  کسانیکه به بیماری کووید_۱۹ مبتلا می شوند، آنقدر خفیف است که حتی به پزشک مراجعه نمی کنند. این ۹۰ درصد  همان گروهی هستند که فقط از طریق تست الایزا یا پادتن می توانیم متوجه شویم که به بیماری مبتلا شده اند یا خیر و با تست دیگری نمی توان این موضوع را فهمید. زیرا  اصلا علائم بیماری را نداشتند که به پزشک مراجعه کنند.

دبیر کمیته علمی ستاد کرونا تاکید کرد: بنابراین زمانیکه وزارت بهداشت اعلام می کند که ۲۵ میلیون نفر یا نزدیک به ۲۰ درصد جمعیت ایران، به کرونا مبتلا شده اند، به معنای همان گروه مبتلای خفیف هستند که مشکلی نداشتند که بخواهند به پزشک مراجعه کنند و تست مولکولی تشخیصی از آنها گرفته شود. بنابراین این آمار به معنای تعداد بیمار نیست، بلکه تعداد بیماران همان کسانی هستند که یا بستری می شوند و یا آنقدر علائم دارند که تست PCR برایشان انجام شده و بیماری شان تشخیص داده می شود.

وی با بیان اینکه این ۲۵ میلیون نفر با بیماری مواجهه داشتند و بر بیماری غلبه کرده و علامتی هم پیدا نکردند، گفت: آمار بستری و فوتی ها نیز بر اساس همان چیزی است که به صورت روزانه از سوی سخنگوی وزارت بهداشت اعلام می شود.

برچسب ها : کرونا
دکتر امیر صدری امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.