دوشنبه، 10 مهر 1402

ظفرقندی:

اجرای نسخه الکترونیک تدریجی بوده و الزام آورنیست

اجرای نسخه الکترونیک تدریجی بوده و الزام آورنیست


رئیس کل سازمان نظام پزشکی با اشاره به این که بحث های الزام آور پاسخگو نبوده و باید مشوق های لازم برای اجرای نسخه الکترونیک در نظرگرفته شود؛ گفت: اجرای نسخه نویسی الکترونیک یک کار اساسی و مهم بوده که باید بصورت تدریجی انجام شود.

به گزارش خبرنگار روابط عمومی سازمان نظام پزشکی ؛ دکتر محمد رضا ظفرقندی رئیس کل سازمان در نشست مجازی مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با روسای نظام پزشکی های سراسر کشورکه به منظور رفع موانع اجرایی نسخه الکترونیک و همکاری دو سازمان جهت پاسخ به مطالبات و نیازهای جامعه پزشکی امروز در محل سازمان نظام پزشکی برگزار شد؛ با اشاره به اسناد بالادستی و قوانین موجود در جهت اجرای پرونده الکترونیک سلامت و نسخه نویسی الکترونیک بیان کرد: در این راستا وظایفی به سازمان نظام پزشکی محول شده که از آن جمله می توان به صدور کارت هوشمند و امضای الکترونیک اشاره کرد که گردش کار آن نیاز به مستند سازی قوی دارد.


وی با اشاره به این که اجرای نسخه نویسی الکترونیک گامی در جهت کاهش هزینه ها بوده اما باید بصورت تدریجی انجام شود؛ افزود: باید فرهنگسازی، آموزش ، اقناع و مشوق های معنادار برای اجرای این طرح مهم در نظرگرفته شود و بحث های الزام آور پاسخگو نخواهد بود.


وی با بیان این که مشوق های معنادار همکاران جامعه پزشکی را به سمت استفاده از نسخه نویسی الکترونیک هدایت می کند؛ ادامه داد: جهت گیری دنیا و کشورهای پیشرفته به سمت نسخه نویسی الکترونیک است و ما نیز باید با رفع موانع سخت افزاری و نرم افزاری بسترهای لازم را برای اینکار فراهم نموده تا بصورت تدریجی قادر به عملیاتی نمودن این طرح باشیم.
*** به تعهدات خود در زمینه نسخه نویسی الکترونیک پایبند خواهیم بود


دکتر مصطفی سالاری مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی نیز با اشاره به این که اجرای نسخه الکترونیک در جامعه پزشکی کشور نقش اساسی و محوری دارد؛ اظهار کرد: وظیفه داریم دغدغه جامعه پزشکی را در زمینه نسخه نویسی الکترونیک مرتفع نمائیم و به لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری آمادگی های لازم وجود دارد.


وی با بیان این که بطور حتم نقص های فنی در عملیاتی کردن این طرح مهم که گامی در جهت کاهش هزینه ها بوده ؛ وجود دارد؛ تصریح کرد: با توجه به قطعی اینترنت و ضعیف بودن آن در برخی مناطق و حتی زمانهایی که با قطعی برق مواجه هستیم ؛ امکان نسخه نویسی آفلاین و  استفاده از اپلیکیشن نیز فراهم شده است ، ضمن آن که پرداختها در این طرح روزانه خواهد بود.


وی در خصوص نحوه پرداختها بیان کرد: پزشکانی که در نسخه نویسی الکترونیک خود دارای امضای دیجیتال هستند ،95 درصد مطالباتشان و کسانی که فاقد امضای دیجیتال هستند ،80 درصد را همان روز دریافت می کنند.


مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با تاکید بر این که محور اجرای نسخه نویسی الکترونیک جامعه پزشکی کشور است؛ گفت: بدون توافق و هماهنگی با سازمان نظام پزشکی گامی بر نمی داریم و با رفع تدریجی موانع ؛ این طرح انشاءالله در وضعیت مطلوب عملیاتی خواهد شد.


سالاری با اشاره به این که سازمان تامین اجتماعی غیرمنصفانه برنامه ریزی نکرده و نخواهد کرد؛ افزود: افزایش درصد نسخه نویسی الکترونیک تدریجی است و چاپ دفترچه کاغذی متوقف نشده است ،ضمن آن که برای هر گروه از خدمات پزشکی مانند داروخانه ها ؛ آزمایشگاهها و مطب ها سامانه در نظرگرفته شده است و اگر مجموعه ای از سامانه داخلی خود برای انجام کارها استفاده می کند با شرکتهای واسطه فنی مذاکره نمودیم تا در بستر همان سامانه به تامین اجتماعی متصل شوند .


وی زمانبر بودن شیوه نسخه نویسی الکترونیک و افزایش هزینه های ناشی از آن برای پزشکان را پذیرفت و گفت: برای ارائه تسهیلات لازم به مطب ها با بانک رفاه کارگران تفاهم نمودیم تا بدون مراجعه حضوری و درخواست ضامن؛ پزشکان بتوانند 40 میلیون تومان وام برای تجهیز مطب های خود به امکانات نسخه نویسی الکترونیک دریافت کنند.


وی به عدم اعلام ضرب العجل برای نسخه نویسی الکترونیک از بخش خصوصی اشاره کرد و افزود: این الزام و اجبار که اگر پزشکی نسخه نویسی الکترونیک انجام نداد، طرف قرارداد ما نیست؛ وجود ندارد و حتی پیشنهاد دادیم که شروع این طرح از بخش دولتی و درمانگاههای دانشگاهی دولتی باشد.


مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی به آموزش مجازی پزشکان و کاربرپسند بودن سامانه نسخه نویسی الکترونیک اشاره کرد و گفت: دغدغه جامعه پزشکی قابل درک بوده و اجرای طرح به این مهمی قطعا بدون مشکل هم نخواهد بود ؛ اما برای تسهیل کارها اقدامات لازم انجام شده است و هرگاه نیاز باشد با تعامل و همکاری متقابل در جهت رفع موانع کوشش خواهیم نمود.


***همکاری و هماهنگی چند جانبه با تامین اجتماعی خواهیم داشت


دکترمحمد جهانگیری معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی نیز با اشاره به این که موانع و مشکلات اجرای نسخه الکترونیک را که  نظام پزشکی های سراسر کشور به ما منعکس نموده اند در جلسه ای با سازمان تامین اجتماعی مطرح کرده ایم ؛ اظهار کرد: میتوانیم همکاری و هماهنگی چند جانبه با سازمان های بیمه گر بویژه تامین اجتماعی که پیشرو در زمینه اجرای نسخه نویسی الکترونیک است؛ داشته باشیم.


گفتنی است در این جلسه ، روسای نظام پزشکی های سراسر کشور بصورت وب کنفرانس در مباحث حضور داشته و اهم مشکلات مطرح شده در خصوص اجرای نسخه الکترونیک شامل موارد ذیل بود:


1-    زمانبر بودن نسخه نویسی الکترونیک و کاهش تعداد بیماران
2-    افزایش هزینه های ناشی از تجهیز مطب ها به امکانات نسخه نویسی
3-    کند بودن سرعت اینترنت و قطعی آن در بیشتر مناطق کشور
4-    لحاظ کردن هزینه های نسخه نویسی الکترونیک در تعرفه ها
5-    اجرای پایلوت و شناسایی نقاط ضعف در مناطقی که نسخه نویسی بصورت پایلوت اجرا شده است
6-    عدم الزام و اجبار در نسخه نویسی
7-    ارائه تسهیلات و مشوق های لازم برای انجام فرآیند نسخه نویسی الکترونیک
8-    ارائه آموزش های لازم و طراحی سامانه کاربر پسند
9-    مذاکره با بیمه های تکمیلی به منظورعدم درخواست قبوض کاغذی
10-تعویق اجرای طرح به سال آینده
11-پس از اجرایی شدن طرح و استفاده همگانی جامعه پزشکی از نسخه نویسی الکترونیک ؛ پرداختها به تعویق نیفتد و همچنان روزانه باشد
12 – پشتیبانی فنی و اطلاع رسانی مناسب تا کسب تبحر لازم برای نسخه نویسی الکترونیک

گزارش تصویری

 

زهرا رحیمی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.