ﺳﻪشنبه، 4 مهر 1402

سلامت مهم ترین دغدغه دولت است

سلامت مهم ترین دغدغه دولت است
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه موضوع سلامت مهمترین دغدغه اصلی دولت است، گفت: بدون تردید از نظر بودجه ای در سخت ترین شرایط هستیم.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و به نقل از مهر، اسحاق جهانگیری، صبح دوشنبه در مراسم گرامیداشت روز ملی بیمه سلامت در مرکز همایش های صدا و سیما، افزود: کشتار دانش آموزان در روز ۱۳ آبان سال ۵۷ در اوج روزهای انقلاب اسلامی به دستور آمریکایی ها بود. آنها فکر می کردند در ماههای آخر با خشونت بیشتر می توانند مانع پیروزی انقلاب شوند و در ۱۳ آبان سال ۵۸ دانشجویان لانه جاسوسی را اشتغال کردند و این حرکت تاثیرگذاری بود که اتفاق افتاد.

وی گفت: در ۱۳ آبان سال ۹۷ که ترامپ دستور بازگشت خیل شدید تحریم های آمریکا علیه ملت ایران  را داد امروز یکسال از آن زمان می گذرد و این نشان دهنده این است که برای آمریکایی هم ۱۳ آبان مهم بوده و سعی کردند تحریم های جدید را طوری پیاده کنند که مقابله با ۱۳ آبان باشد.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: مجلس  روز ۱۳ آبان را برای ما روز ملی مبارزه با استکبار اعلام کرده که این روز، روز استقلال طلبی ملت ایران است.

جهانگیری با اشاره به طرح پوشش اجباری بیمه همگانی گفت: این موضوع اتفاق مهمی است که همه ملت ایران باید به آن توجه کنند و یکی از مهمترین رسالت های انبیا، اولیا و ائمه و یکی از آرمانهای انقلاب اسلامی، امام و رهبر، استقلال عدالت در کشور است  و هیچ آرمانی برای ما مهمتر از اجرای عدالت نیست و توسعه بدون عدالت، توسعه نیست و منجر به پیشرفت نخواهد شد.

وی افزود: نقش توسعه وقتی بیشتر می‌شود که همراه با عدالت باشد و عدالت به معنی فراهم شدن فرصت های برابر در زمینه های مختلف آموزشی، سیاسی و اجتماعی و سلامت برای مردم است.

معاون اول رئیس جمهور گفت: همه مردم باید از فرصت سیاسی  برابر برخوردار باشند و نباید عده ای پشت فیلترها بمانند و عده ای بدون شایستگی مدارج را طی کنند. و عدالت سیاسی به این معنی است که فرصت سیاسی برابر برای آحاد مردم ایجاد شود.

وی به فرصت برابر در اشتغال نیز اشاره کرد و افزود: نقطه برجسته فرصت برابر در اجتماع سلامت است و مردم باید احساس کنند که از فرصت برابر برخوردار هستند و دغدغه ای برای سلامت نداشته باشند. و در روزهای سخت، دولت، کشور و حکومت شرایطی ایجاد کرده که می تواند آنها را پشتیبانی کند.

جهانگیری ادامه داد: تجربه موفق در تمام مسائل مانند سیل، حوادث، آتش سوزی و ... استقرار نظام بیمه ای است و جامعه ای نمی تواند ادعای سلامت کند و بعد بگوید که در هنگام بیماری کاری نکرده است. به همین دلیل بیمه سلامت شکل گرفته و رکن مرکز اصلی نظام بیمه ای در دنیا است.

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: پوشش اجباری بیمه سلامت که از امروز آغاز شده با پیگیری وزارت بهداشت، بیمه سلامت، وزارت رفا، تامین اجتماعی و ... انجام شده و باید در جهت اطلاع رسانی با مردم، همه بخصوص صدا و سیما کمک کنند تا در این زمینه موفق شویم.

وی با اشاره به اینکه موضوع سلامت اصلی ترین موضوع دولت تدبیر و امید بوده، گفت: در سال ۹۲ که تحریم بودیم اجازه صادرات روزی یک میلیون بشکه به ما داده شد و در بین اولویت های کشور، سلامت و طرح تحول در دستور کار قرار گرفت.

جهانگیری با اشاره اینکه در طرح تحول سلامت باید اصلاحاتی در هزینه ها ایجاد می شد که خوشبختانه دکتر نمکی هم طرح تحول را باور دارند و هم آن را اجرا می کنند. که البته تامین اجتماعی و بیمه سلامت نیز مکمل کار شدن تا پیشرفتی در آن ایجاد شود.

وی گفت: امروز بدون تردید از نظر بودجه ای، دولت در سخت ترین شرایط خود قرار دارد و آمریکا یک سال بعد از تحریم خواست اقتصاد ایران را فروپاشی کند که این اتفاق رخ نداد بطوری که امروز تورم کاهش، رشد اقتصادی مثبت و وضعیت اقتصاد ما نیز بهتر شده است.

معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: در تابستان امسال در مقایسه با سال گذشته در ایجاد شغل اتفاق خوبی رخ داد به طوری که ۸۴۰ هزار شغل جدید ایجاد شده است که نشان دهنده این است که ثبات خوب در اقتصاد کشور حاکم شده است.

وی گفت: البته وضع معیشت مردم همچنان یکی از دغدغه های اصلی ما است و در بودجه کشور نیازمند این هستیم که منابع جدیدی را ایجاد کنیم و همچنین صرفه جویی در هزینه های دستگاههای دولتی نیز می تواند تاثیرگذار باشد.

وی افزود:  از سوی دولت اعلام می کنم که بخش سلامت به عنوان مهمترین دغدغه زندگی مردم قرار نیست از اولویت خارج شود و اطمینان می دهیم که همچنان مسئله سلامت دغدغه اصلی است و دولت بدنبال این است که طرح تحول با اصلاحاتی که صورت گرفته به خوبی پیش ببرد و همچنین منابع بیمه سلامت نیز باید تامین شود تا آنها بتوانند مطالبات مراکز طرف قرارداد خود را پرداخت کنند.

جهانگیری گفت: به گفته سالاری مدیر سازمان تامین اجتماعی در ۴ ماه به اندازه ۷ ماه مطالبات مراکز طرف قرارداد از سوی آنها پرداخت شده است. و میزان پرداختی دولت به بخش درمان نیز باید سرعت بیشتری بگیرد.

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: در سال ۹۳، ۱۰ میلیون نفر  در طرح بیمه همگانی  ثبت نام کردند که به دلیل همپوشانی ها تعدادی حذف و همچنین افراد متمکن نیز حذف شدند و در طرح پوشش اجباری بیمه سلامت که امروز آغاز شده قرار است طبقات ضعیف پوشش اجباری داشته باشند و آنهایی که کمتری از ۴۰ درصد حداقل حقوق درآمد دارند دولت صد درصد بیمه آنها را پرداخت کند و همه ایرانیان فاقد بیمه تحت پوشش بیمه سلامت قرار گیرند.

وی همچنین در مورد الکترونیکی کردن پرونده سلامت نیز گفت: این اقدام بیمه سلامت اقدام مثبتی است که باعث کم شدن هزینه ها می‌شود.

جهانگیری ادامه داد: امروز جامعه پزشکی و فرهنگیان بالاترین درصد اعتماد را در میان مردم دارند و جزو گروههای مرجع هستند و درست نیست اگر یک پزشک مالیات نداد طوری رفتار شود که جامعه پزشکی احساس شود به آنها بی احترامی شده است و ما مالیات خود را می گیریم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۹۷ درصد دارو در کشور تولید می‌شود، افزود: این اقدام بزرگی است و در شرایط یکه با محدودیت ارزی مواجه بودیم  به مردم اطمینان دهیم که با بحران روبرو نخواهند شد. اینکه گفته می‌شود ذخیره دارو و ارز برای چند ماه کار درستی نیست، اشتباه بوده چرا که آینده نگری با مدیریت حکم می کند که در موقع مناسب تصمیمات خوب و قابل قبول گرفته شود تا مردم دچار مشکل نشوند و چند ماه قبل تحریم در برخی کالاهای کشور برای بیش از یک سال کالا وارد کردیم تا مشکلی برای مردم ایجاد نشود.

سایت منبع

انتهای پیام

زهرا رحیمی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.