ﺳﻪشنبه، 16 آذر 1400

لزوم همکاری نظام پزشکی برای اجرای نظام ارجاع

  • 17 مهر 1400
  • 11:51
  • سلامت
  • 0 دیدگاه
  • 238 بازدید
  • Article Rating
لزوم همکاری نظام پزشکی برای اجرای نظام ارجاع
مدیرکل دفتر خدمات عمومی سازمان بیمه سلامت ایران کمبود پزشک را عمده‌ترین مشکل اجرای طرح نظام ارجاع دانست و گفت: انتظار داریم سازمان نظام پزشکی کل کشور در این زمینه با ما همکاری کنند تا در گام اول از ظرفیت پزشکان بخش خصوصی مطب دار، در گام دوم از درمانگاه‌های خصوصی و در گام سوم از درمانگاه‌های دولتی استفاده و کمبود پزشک را جبران کنیم.

دهمین جلسه کارگروه نظام ارجاع در صندوق بیمه سلامت همگانی به منظور بررسی اقدامات و شناسایی موانع اجرای این طرح برگزار شد و دکتر محمدرضا میرزایی در خصوص اجرای این برنامه، گفت: طرح نظام ارجاع در صندوق بیمه همگانی از حدود ۱۰ ماه قبل در ۴ استان کردستان، کرمان، یزد و چهار محال و بختیاری شروع و بعد از مقدمات کار مراحل ویزیت بیماران آغاز شد. در حال حاضر در ۴ استان کشور جمعیتی بالغ بر ۴۵۰ هزار نفر به ۴۰۰ پزشک انتصاب داده شده‌اند و ویزیت پایه در این استان‌ها از حدود هشت ماه پیش آغاز شده است؛ به طوری که تاکنون بیش از ۶۵ درصد از جمعیت چهار استان ویزیت پایه شده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه در چهار استان با کمترین مشکل فرآیند اجرای نظام ارجاع در حال پیگیری است، اظهار کرد: استان‌ها طی هفته‌های اخیر نسبت به پالایش جمعیت و رفع همپوشانی در حال اقدام هستند و بیمه‌شدگان صندوق بیمه همگانی که اعتبار دفترچه آنان به اتمام رسیده است، با مراجعه به پزشک خانواده ویزیت پایه شده، اطلاعات و مشخصات آنها اصلاح می‌شود و نهایتا توسط اداره کل استان تمدید اعتبار می‌شوند.

مدیرکل دفتر خدمات عمومی سازمان بیمه سلامت ایران همچنین بیان کرد: از سه ماه گذشته در ۶ استان دیگر از جمله استان همدان، لرستان، کرمانشاه، گلستان، کهگیلویه و بویراحمد و ایلام این اقدام آغاز شد؛ به نحوی که در این استان‌ها برای حدود ۴۰۰ هزار نفر انتصاب به پزشک صورت گرفت و نزدیک به ۴۰۰ پزشک به عنوان پزشک خانواده طرف قرارداد شدند.

به گفته میرزایی، در حال حاضر در ۱۰ استان نظام ارجاع اجرا می‌شود که حدود ۹۰۰ هزار نفر از جمعیت به حدود ۸۲۰ پزشک انتصاب پیدا کرده‌اند.

وی افزود: با توجه به اینکه مشکلات اجرایی در ۴ استان به حداقل رسیده است، طرح نظام ارجاع در صندوق بیمه همگانی به صورت ملی از ابتدای مهر ماه به سایر استان‌ها ابلاغ شد تا در تمام کشور اجرایی شود تا فرآیند انتصاب جمعیت و انتخاب پزشک در این استانها نیز صورت گیرد.

بنابر اعلام پایگاه خبری بیمه سلامت، میرزایی تاکید کرد: به دنبال اجرای موفق و کامل طرح نظام ارجاع در جمعیت صندوق بیمه همگانی کشور، سازمان بیمه سلامت ایران قصد دارد با ساز وکار بهتری در سایر صندوق‌ها نیز این طرح را اجرایی کند.

دکتر امیر صدری امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.