جمعه، 12 آذر 1400

اشک چشم مبتلایان به کرونا آلوده به ویروس است

  • 13 بهمن 1399
  • 09:50
  • پژوهش
  • 0 دیدگاه
  • 742 بازدید
  • Article Rating
اشک چشم مبتلایان به کرونا آلوده به ویروس است
رییس بیمارستان طرفه گفت: براساس تحقیقات محققان این بیمارستان، هفت درصد از ترشحات اشک چشم بیماران مبتلا به کرونا، آلوده به ویروس است. نتایج این تحقیقات گواه این مهم است که هرگونه ترشحات بیمار کرونایی باید به صورت کاملا بهداشتی دفع شود.

دکتر سعید کریمی با اشاره به این که درمان مبتلایان به ویروس کرونا به تخصص های مختلف از جمله عفونی، ریه و آی سی یو نیازمند است، همکاری بین بخشی دانشگاه در حوزه های مختلف با هدف تامین کادر متخصص درمان را ستودنی توصیف کرد.

رییس بیمارستان طرفه ادامه داد: یکی از عارضه های ویروس کرونا ایجاد ورم ملتحمه است. در این عارضه بیمار دچار اشک ریزی و قرمزی چشم می شود که باید در صورت بروز چنین علامتی به بیمارستان مراجعه شود.

وی با بیان این که طبق تحقیقاتی که در بیمارستان طرفه انجام شده، اشک بیماران مبتلا به کرونا می تواند تا هفت درصد آلوده به ویروس باشد، توضیح داد: در این بیمارستان در بین بیمارانی که در بیمارستان بستری بودند کار تحقیقاتی انجام شد و هم زمان تست PCR از حلق بیمار و اشک چشم مورد بررسی قرار گرفت.

رییس مرکز پزشکی آموزشی درمانی طرفه تصریح کرد: براساس تحقیقات محققان این بیمارستان هفت درصد از بیمارانی که هیچ علائم چشمی نداشتند و ابتلای آنها به کرونا تایید شده بود، زمانی که اشک آنها مورد آزمایش قرار گرفت متوجه شدیم که اشک چشم این افراد حاوی ترشحات آلوده به ویروس کرونا است.

کریمی اظهار داشت: نتایج تحقیقات گواه این مهم  است که هرگونه ترشحات بیمار کرونایی باید به صورت کاملا بهداشتی دفع شود. طور مثال اگر بیمار مبتلا به کووید اشک خود را با دستمال کاغذی خشک و آن را رها کند می تواند به میزان قابل توجهی باعث انتقال ویروس به سایرین شود.

۳۲ بار به نتایج تحقیقات بیمارستان طرفه در مجلات بین المللی استناد شد 

وی از استناد محققان و پزشکان جهانی به نتایج تحقیقات پژوهشگران این بیمارستان درباره میزان سرایت پذیری اشک چشم بیماران کرونایی خبر داد و گفت: ۳۲ بار به نتایج این تحقیقات، در مجلات معتبر بین المللی استناد شده است.

رییس بیمارستان طرفه با تاکید بر این که یکی دیگر از عارضه های کرونا می تواند ایجاد انسداد عروقی چشمی باشد، افزود: این عارضه نیاز به درمان های اورژانسی دارد که در صورت مراجعه نکردن به موقع می تواند عوارض جبران ناپذیری را برای فرد ایجاد کند.

وی خاطرنشان کرد:‌ در راستای کنترل و پیشگیری از بیماری کرونا، خیرین حوزه سلامت تعداد زیادی ماسک و تجهیزات کمک درمانی همانند دستگاه اکسیژن رسان و ونتیلاتور به بیمارستان اهدا کردند. گروه های جهادی و خیرین حوزه سلامت خدمات ویژه ای را باهدف تامین منابع مورد نیاز و کاهش بار بیماری انجام دادند.

کریمی با یادآوری رشادت های مدافعان سلامت در بحران کرونا افزود: در شرایط سخت و دشوار کرونایی کادر بهداشت و درمان حماسه آفرینی ها کردند که هرگز از یاد و خاطره مردم ایران پاک نخواهد شد.

رییس بیمارستان طرفه درباره وضعیت خدمت رسانی در این بیمارستان نیز توضیح داد: در حال حاضر بیشترین تمرکز بیمارستان طرفه در حوزه درمان بیماران مبتلا به بیماری های چشمی است. ولی در عین حال این بیمارستان به بیماران کرونایی نیز در قالب بستری موقت، ارائه خدمات اولیه تشخیصی و یا ارجاع به بیمارستان های معین کرونا خدمت رسانی انجام می دهد.

کریمی گفت: بیمارستان طرفه ارائه خدمات تخصصی در حوزه چشم پزشکی را در دستور کار دارد. تقریبا از اردیبهشت ماه این بیمارستان بیمار کرونایی را  پذیرش نکرده و لازم است افرادی که دچار مشکلاتی همچون بیماری‌های چشمی، قلبی و روماتیسمی هستند برای درمان خود هر چه سریعتر اقدام کنند؛ چرا که تاخیر در درمان بسیاری از بیماری‌های چشمی عوارض جبران‌ناپذیری دارد.

وی با بیان این که غربالگری کرونا قبل از هرگونه عمل جراحی در این بیمارستان با دقت و وسواس زیاد انجام می شود، تاکید کرد: در این بیمارستان قبل از انجام هر گونه عمل جراحی بیماران از نظر ابتلا به کرونا مورد بررسی قرار می گیرند و در ادامه درمان ها در سریعترین زمان ممکن و بیشتر به صورت سرپایی ارائه می شود.

رییس بیمارستان طرفه تقویت زیرساخت ها را برای بهبود ارائه خدمت رسانی به خصوص در بحران ها خواستار شد و گفت: با توجه به این که امکانات سخت افزاری بسیاری از بیمارستان ها فرسوده است و نیاز به بازسازی دارد، باید این روند در کوتاهترین زمان ممکن اصلاح شود.

کریمی جذب نیروهای پرستاری، تکمیل کادر درمان و تقویت ارتباط بین بخشی از دیگر مواردی بود که ضرورت توجه به آن را مورد تاکید قرار داد.

رییس بیمارستان طرفه از پذیرش بیش از ۸۰۰ بیمار مبتلا به کووید در بازه زمانی دو ماهه در این بیمارستان خبر داد و گفت: با آغاز پاندمی کرونا سه بیمارستان در سطح دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به عنوان بیمارستان معین برای ارجاع و پذیرش مبتلایان به کرونا معرفی شدند که یکی از بیمارستان ها، طرفه بود. این بیمارستان روزانه بیش از ۳۰۰ نفر را با نشانه های مشکوک ابتلا به کرونا تحت درمان و غربالگری قرار داد.

وی داشت: از پایان فروردین با تصمیم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و کاهش بیماران کرونای،ی بیمارستان طرفه از بخش معین کرونا خارج و فعالیت‌های عادی را از سر گرفت.

کریمی با اشاره به اختصاص ۱۰۰ درصدی بخش های مختلف بیمارستان طرفه به بیماران کرونایی و ضرورت تامین تجهیزات درمانی خاطر نشان کرد: با آغاز پاندمی کرونا مصرف دستگاه های اکسیژن رسان در درمان بیماران بدحال به حدی بالا رفته بود که علاوه بر استفاده از دستگاه های کمک تنفسی از کپسول های اکسیژن نیز استفاده می کردیم.

وی در ادامه یکی دیگر از مشکلات بیمارستان ها و مراکز درمانی با شیوع کرونا را کمبود نیروی انسانی به خصوص در حوزه پرستاری دانست و عنوان کرد: با بکارگیری پرستاران و نیروهای بهداشتی درمانی داوطلب، حجم زیادی از نیازهای مربوط به نیروی انسانی مرتفع شد.

دکتر امیر صدری امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.