شنبه، 4 تیر 1401

آخرین اخبار از بزرگترین واکسیناسیون تاریخ

تزریق بیشتر از 42 میلیون واکسن در 40 کشور جهان

تزریق بیشتر از 42 میلیون واکسن در 40 کشور جهان
تاکنون بیش از 42.2 میلیون دوز واکسن کرونا در 51 کشور جهان تزریق شده است. در هفته اخیر در هر روز به طور متوسط تقریباً 2.43 میلیون دوز واکسن کرونا در گوشه و کنار جهان تزریق شده است.

تهیه: روابط عمومی سازمان نظام پزشکی

تاکنون بیش از 42.2 میلیون دوز واکسن کرونا در 51 کشور جهان تزریق شده است. آخرین نرخ تزریق در هفته اخیر به طور متوسط تقریباً 2.43 میلیون دوز در روز بود.
واکسیناسیون علیه در ایالات متحده از 22 آذرماه با تزریق به کارکنان مراقبت های بهداشتی آغاز شده و تاکنون 14.3 میلیون دوز تزریق در این کشور صورت گرفته است، بر اساس آمار به دست آمده توسط بلومبرگ و داده های مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در هفته گذشته، به طور متوسط در این کشور 898 هزار دوز در روز تزریق شده است.
در عمل تعداد واکسن‌های تزریق شده كمتر از پیش بینی های دولت بود. دور اول تزریقات تا اوایل ژانویه عمدتا از طریق بیمارستانها انجام شد. مرحله بعدی بیشتر به داروخانه ها و کلینیک ها- مکان هایی که به طور سنتی واکسن ها تزریق می شوند - سپرده می شود و این کار تعداد افراد واجد شرایط برای گرفتن واکسن را گسترش می دهد. برخی از ایالت ها ورزشگاه ها و پارک های ورزشی را به مراکز واکسیناسیون گسترده تبدیل می کنند.
مسابقه جهانی
بجز آمریکا در سایر کشورهای جهان هم حدود 30 میلیون دوز واکسن تزریق شده است. بعد از آمریکا چین با تزریق 10 میلیون دوز بیشترین آمار را داشته است، کشورهای اتحادیه اروپا 5.2 میلیون، انگلستان 4.3 ، رژیم اشغالگر قدس 2.3، امارات متحده عربی 1.9، روسیه 1.5 میلیون و المان و ایتالیا هم 1 میلیون دوز واکسن تزریق کرده‌اند. 
اگر میزان واکسیناسیون به نسبت جمعیت در نظر گرفته شود، رژیم اشغالگر قدس از هر 100 شهروند خود 26 نفر، امارات 18 نفر، بحرین 10 نفر، انگلستان 6.5 ، آمریکا 4.5 و دانمارک 3 نفر را واکسینه کرده است.
اما خبر جالب انکه هندوستان از دیروز بزرگترین کمپین واکسیناسیون COVID-19 در جهان را آغاز کرد. هند بزرگترین تولیدکننده واکسن در جهان است و یکی از بزرگترین برنامه های واکسیناسیون جهان را دارد.  مقامات هند امیدوارند که بتوانند به 300 میلیون نفر واکسن تزریق کنند.  دریافت کنندگان شامل 30 میلیون پزشک، پرستار و سایر پرسنل کادر درمان و بهداشت هستند و به دنبال آنها 270 میلیون نفر که بیش از 50 سال دارند یا بیماری های زمینه ای دارند.
شنبه حدود 165 هزار دوز واکسن در هند تزریق شد.  بیش از 3000 مرکز تزریق واکسن در سرتاسر کشور تعیین شده و قرار است که در هر مرکز روزانه 100 نفر واکسن دریافت کنند. هند مجوز اضطراری تزریق واکسن آسترازنکا – آکسفورد و نیز واکسن داخلی موسوم به بهارات بیوتک را صادر کرده است و دریافت کنندگان واکسن نمی دانند کدام یک از این دو نوع واکسن به آن ها تزریق می شود.
وضعیت کشورهای خاورمیانه
لبنان در روز یکشنبه قرارداد خود با شرکت فایزر برای خرید 2.1 میلیون دوز واکسن ویروس کرونا را قطعی کرد. طبق اعلام وزارت بهداشت لبنان، این واکسن ها اوایل فوریه به لبنان می رسد. در بیانیه دولت آمده که واکسن های فایزر با 2.7 میلیون دوز از برنامه تحت هدایت سازمان ملل متحد(کوواکس) همراه خواهند بود.  قیمت خرید هر دوز واکسن فایزر 18 دلار است. همچنین اعلام شده است که 2 میلیون دوز دیگر توسط بخش خصوصی لبنان از شرکت های دارویی بین المللی خریداری خواهد شد. از آکسفورد-آسترازنکا و سینوفارم چین به عنوان منابع بین المللی نام برده شده است.
سوریه منتظر واکسن ها از طریق برنامه تحت رهبری سازمان ملل است، اما بشار اسد رئیس جهموری این کشور گفته که با روسیه در مورد ارسال واکسن به سوریه گفتگو خواهد کرد. عراق اعلام کرده که تزریق واکسن های فایزر را در اوایل سال جاری شروع می کند، اما اطلاعات بیشتری منتشر نکرده است .  در مصر، پرجمعیت ترین کشور جهان عرب، مقامات بهداشتی اعلام کردند واکسن چینی برای استفاده اضطراری تأیید شده است و واکسیناسیون طی دو هفته آغاز می شود. این کشور همچنین در حال مذاکره با فایزر و آسترازنکا – آکسفورد است. 
وزارت بهداشت ترکیه اعلام کرد تاکنون 675 هزار کارمند درمانی و بهداشتی این کشور واکسن سینوواک چین دریافت کرده اند. 
 در عمان، گروه های هدف از روز یکشنبه دوز دوم واکسن کووید 19 را دریافت می کنند. مطابق برنامه زمان بندی برای اجرای کمپین ملی ایمن سازی علیه کووید 19، دوز دوم واکسن برای همان گروه های هدف که چند هفته پیش دوز اول را دریافت کرده بودند، از روز یکشنبه آغاز شده است. وزارت سلامت عمان اعلام کرده در مجموع 24204 نفر در عمان اولین دوز واکسن را تا 25 دی ماه دریافت کرده اند.

دکتر امیر صدری امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.