پنجشنبه، 23 اردیبهشت 1400

ایمنی واکسن آنفلوانزا 6 ماه است/ ممنوعیت استفاده برای کودکان زیرشش ماه

  • 21 مهر 1399
  • 07:46
  • آموزش
  • 0 دیدگاه
  • 469 بازدید
  • Article Rating
ایمنی واکسن آنفلوانزا 6 ماه است/ ممنوعیت استفاده برای کودکان زیرشش ماه

رئیس انجمن ایمونولوژی و آلرژی ایران با اشاره به جو التهابی موجود مبنی بر دریافت واکسن آنفلوانزا گفت: بر خلاف تصور عموم مردم ،واکسن آنفلوانزا حداکثر 60 درصد ایمنی ایجاده کرده و از بدن در برابر ویروس کرونا محافظت نمی کند.

دکتر محمد وجگانی رئیس انجمن ایمونولوژی وآلرژی ایران در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی سازمان نظام پزشکی با اشاره به این که گاهی اوقات برخی از سویه های ویروس آنفلوانزا سبب مخاطرات جهانی می شود؛ اظهار کرد: گاهی اوقات نیز تغییراتی در آنتی ژن های این ویروس مشاهده شده که از آخرین ویروسهای مخاطره آمیز برای جوامع واکسن تهیه می شود.

وی افزود: با شروع فصل سرما و افزایش احتمال ابتلا به بیماری های تنفسی و بیماری های عفونی -ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفلوانزا ؛تجویز این واکسن توصیه می شود.

استاد ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص میزان ایمنی واکسن آنفلوانزا بیان کرد: این واکسن توسط شرکت ها و کشورهای مختلف تهیه می شود که بین 29 تا حداکثر 60 درصد ایمنی ایجاد می کند یعنی در بهترین شرایط 40 درصد افرادی که واکسن دریافت می کنند؛ایمن نمی شوند.

وجگانی در پاسخ به این سوال که بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفلوانزا چه موقع است؛ گفت: مهرماه زمان مناسبی برای تزریق واکسن است یعنی از اواخر شهریور تا اواسط آبان ماه بهترین زمان تجویز و تزریق واکسن است .همچنین اغلب این واکسن به شکل تزریقی مورد استفاده قرار می گیرد که زیر جلد تزریق شده و نوع استنشاقی و اسپری آن هم وجود دارد که واکسن ضعیف شده بوده و استفاده از آنها با یکدیگر متفاوت است.

این متخصص ایمونولوژی درباره گروههایی که در اولویت دریافت این واکسن قرار دارند؛ تصریح کرد:کادر درمان بیمارستان ها و مراکز درمانی؛ مادران باردار؛ افراد بالای 65 سال که بیماری زمینه ای دارند؛ افراد دیالیزی؛ پیوند کلیه؛ مبتلایان به تالاسمی ماژور ؛افرادی که مبتلا به سیروز کبدی بوده یا پیوند کبد داشته اند و افرادی که سرطان و تومور داشته و سیستم ایمنی آنها ضعیف شده و دچار بدخیمی هستند؛ باید تحت تجویز و استفاده این واکسن قرار گیرند .

وی با اشاره به این که در شرایط بحرانی کرونا ، افراد جامعه گرایش شدید و فوق العاده ای به مصرف این واکسن نشان می دهند؛ خاطرنشان کرد: این تقاضا نیاز به واکسن را به چند ده برابر رسانده بطوری که امروز تقاضاها بالغ بر 17 میلیون دوز شده است که علمی و قابل برنامه ریزی نبوده و مبانی پزشکی آن را حمایت نمی کند.

وجگانی ادامه داد : مصرف این واکسن برای برخی افراد مانند کودکان زیر 6 ماه ، افراد مبتلا به آلرژی و افراد مبتلا به سندرم های مختلف ممنوع است.

رئیس انجمن ایمونولوژی وآلرژی ایران با اشاره به سوء برداشت هایی که در مورد ایمنی واکسن آنفلوانزا در برابر کرونا وجود دارد؛ اظهار کرد: تا کنون گزارشی مبنی بر این که واکسن آنفلوانزا در مقابل کرونا ایمنی ایجاد کند ؛ وجود نداشته و بطور کلی ارتباطی بین این دو ویروس مشاهده نشده است .

وی افزود: این واکسن قدرت ایمنی و حفاظتش حدود 6 ماه بوده و هر 28 روز از قدرت ایمنی آن کاسته می شود، لذا بهترین راهکار برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوانزا و همزمانی آن با کرونا رعایت پروتکل های بهداشتی؛ ماسک زدن و فاصله گذاری اجتماعی است.

وی ادامه داد: هرقدر در ارتباط با کرونا سیستم ایمنی را آرام نگه داشته و از بروز واکنش های التهابی جلوگیری کنیم؛ بطور حتم به سلامت افراد کمک بیشتری کرده ایم . همچنین با رعایت پروتکل های بهداشتی نه تنها از ابتلا به کروناجلوگیری کرده و درکاهش موارد ابتلا گام برداشته ایم بلکه از بروز آنفلوانزا هم پیشگیری خواهد شد.

استاد ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران یاد آور شد: استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی  مهمترین راهکار برای جلوگیری از انتقال عفونت های تنفسی است و اگر با هدف جلوگیری از انتقال کرونا این موارد را رعایت کنیم ،در کاهش موارد ابتلا به آنفلوانزا هم موفق خواهیم بود.

انتهای پیام

زهرا رحیمی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.