دوشنبه، 6 تیر 1401

کرونا با اهدای خون منتقل نمی شود

کرونا با اهدای خون منتقل نمی شود

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران در خصوص میزان اهدای پلاسما توسط بهبود یافتگان کرونا گفت: تاکنون بیش از 280 هزار نفر از کرونا بهبود یافته اند، اما فقط ۶ هزار بهبود یافته ( معادل 2 درصد) برای اهدا پلاسما مراجعه کرده‌اند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی، دکتر پیمان عشقی در خصوص نذر خون در ماه محرم و صفر گفت: عید قربان و غدیر به عنوان اعیاد ایثار پشت سر گذاشته شد و در آستانه ماه‌های محرم و صفر که نمونه ایثار و ازخود گذشتگی است، هستیم. سازمان انتقال خون هم تصمیم گرفت تا ایده نذر خون را مطرح کند که با هدف یک تغییر رفتار و نجات جان انسان‌ها توسط یک "زخم موثر زدن" بر خود است.

وی با بیان اینکه طرح نذر خون امسال هم ادامه دارد، ولی با شرایط کرونا همراه با امکانات بیشتر و تغییراتی در شعارها و درخواست‌ها از مردم است، اظهار کرد: درخواست ما از مردم استفاده از سامانه نوبت دهی اینترنتی است تا اهداکنندگان برای جلوگیری از تجمع، سر نوبت مراجعه کنند و معطل نشوند و در عین حال فاصله گذاری فیزیکی رعایت شود.

***به کانال سازمان نظام پزشکی بپیوندید

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با بیان اینکه در ادارات کل ٣١ استان  نوبت دهی اینترنتی وجود دارد، اظهار کرد: به ویژه روزهای اول دهه اول محرم مراجعات افزایش می‌یابد. نذر خون مربوط به  ۴٠ روز محرم و صفر است که مردم با خون ارادت عملی خود را نشان می‌دهند. از چهارم یا پنجم  محرم نیز معمولا مراجعات در این خصوص آغاز و در وزارت بهداشت هم و با یاد شهیدان سلامت اهدای خون انجام می‌شود.

به گفته عشقی، این سامانه چندین سال است فعالیت می‌کند و اهدا کنندگان از این طریق می‌توانند وقت بگیرند.

وی در خصوص احتمال ابتلا به کرونا به دنبال مراجعه برای اهدای خون نیز گفت: در همه جوامع باورهای غلط وجود دارد، اما کرونا بیماری تنفسی است و هیچ مستنداتی در مورد ابتلا به کرونا از طریق خون وجود ندارد؛ مثل این است که گفته شود ویروس ایدز از طریق تنفس منتقل می‌شود.

***سازمان نظام پزشکی  را در اینستاگرام  دنبال کنید

وی در این باره افزود: استفاده از سوزن یکبار مصرف با دستکش نیز برای حفاظت در برابر عفونت میکروبی است. خواهشم از مردم این است که نذر و نیت‌شان این باشد که فرد هر سه ماه به یاد اهل بیت خون بدهد و هر سال یکبار در این دهه باشد و مجدد در فواصل زمانی هر سه ماه نیز مراجعه کند. یعنی این اینطور نباشد که مراجعه فرد یکبار در سال باشد. از بانوان و جوانان هم خواهش می‌کنم وارد این عرصه شوند؛ چراکه میزان جوانان اهدا کننده بسیار کاهش یافته است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران در خصوص میزان اهدای پلاسما توسط بهبود یافتگان کرونا نیز گفت: تاکنون بیش از 280 هزار نفر از کرونا بهبود یافته اند اما فقط ۶ هزار بهبود یافته ( معادل 2 درصد) برای اهدا پلاسما مراجعه کرده اند. تاثیر پلاسما در درمان و موفقیت آن مشاهده شده است و از افراد بهبود یافته می‌خواهیم که به شکرانه سلامتی مجددشان برای این کار مراجعه کنند.

انتهای پیام

زهرا رحیمی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.