جمعه، 12 خرداد 1402

فاصله‌گذاری اجتماعی همچنان موضوعی حیاتی است

فاصله‌گذاری اجتماعی همچنان موضوعی حیاتی است

رییس شبکه بیماری های ویروسی ایران گفت: تا زمانی که دارو و واکسن برای بیماری کرونا تولید نشود، فاصله‌گذاری اجتماعی، ماسک زدن و قرنطینه به خصوص برای افراد مسن و دارای بیماری زمینه‌ای موضوعی حیاتی است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و به نقل از ایرنا؛ دکتر سید محمد جزایری عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به این که مردم هرچه قدر نسبت به توصیه های بهداشتی بی تفاوت باشند، شاهد عوارض شدیدتر و مرگ و میر بیشتری خواهیم بود؛ اظهار کرد: حتی افراد سالم هر چقدر بیشتر در جامعه حضور پیدا کنند یا در تجمعات، مکان های شلوغ و پرازدحام تردد کنند، فرصت را به ویروس فرصت طلب می دهند که آنان را مبتلا کند، به عبارتی رعایت این موارد می تواند عوارض بسیار خطرناکی را برای آنها در پی داشته باشد.

این ویروس شناس ادامه داد: ما با رفتارهای نادرست و ناشایست، شرایط را برای ویروس فراهم می کنیم تا افراد مستعد در معرض جدی بیماری قرار گیرند اما با رعایت توصیه های بهداشتی می توان بیماری را مهار کرد تا این ویروس منحوس از جامعه رخت بربندد.

جزایری تاکید کرد: گزارش موردی در مقالات پزشکی مطرح شده که افراد پس از بهبودی باردیگر دچار این عفونت شده اند، اگر چه این موضوع به صورت کامل ثابت نشده است ولی بر این موضوع صحه می گذارد که فاصله گذاری اجتماعی یاید به دقت رعایت شود تا این عفونت در جامعه کنترل شود.

جوانان سالم هم گرفتار کرونا می شوند

وی ادامه داد: هرچند در ابتدای بروز کرونا افراد مسن یا با سابقه بیماری زمینه ای دچار کرونا می شدند اما در حال حاضر افراد به ظاهر سالم و حتی جوان تا میان سال هم به این بیماری مبتلا می شوند که بسیاری از آنان بدون علامت هستند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با طرح این سوال که چرا این اتفاق رخ داده است؟، اظهار داشت: وقتی ویروس وارد جامعه ای می شود در ابتدا افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف را مورد تهاجم قرار می دهد، اگر مردم توصیه های بهداشتی از جمله فاصله گذاری اجتماعی و قرنطینه را رعایت نکنند، ویروس کماکان به حرکت خودش ادامه می دهد و سایر اقشار جامعه را هم مبتلا می کند.

***به کانال سازمان نظام پزشکی بپیوندید

جزایری ادامه داد: در فروردین ماه شاهد قرنطینه نه چندان جدی در کشور بودیم که حتی این موضوع هم سبب کاهش بیماری شد، اما از اوایل اردیبهشت که افراد از قرنطینه خارج شدند و دوباره کسب و کارها آغاز و خیابان ها و مکان های عمومی شلوغ شدند، این ویروس در اثر فراوانی جمعیت، افراد بیشتری را مبتلا کرد.

وی افزود: هرچند افراد در ابتدای بروز بیماری نسبت به علایم و عوارض آن هیچ گونه آگاهی نداشتند و در نتیجه علایم بسیاری از افراد تشدید می شد و بسیاری از آنان بستری می شدند، اما در حال حاضر مردم آگاهی بیشتری نسبت به بیماری پیدا کرده اند و حتی با مشاهده یک علامت ساده به پزشک مراجعه می کنند و این کار سبب شده تا در اغلب موارد بیماری زود تشخیص داده شود، ولی رعایت نکردن توصیه های بهداشتی همچنان سبب افزایش مبتلایان در جامعه شده است.

وی تاکید کرد: در ابتدای بروز بیماری پزشکان و کادر درمانی نسبت به این بیماری و علایم آن آگاهی کمتری داشتند اما امروز کادر درمانی با توجه به فعالیت های پزشکی و تشخیصی و مطالعه مقالات علمی، آگاهی بیشتری نسبت به بیماری پیدا کرده  و آمادگی خوبی برای مداوای این بیماری فراهم شده است.

چرا در هفته های اخیر شاهد رشد چشمگیر مرگ و میر ناشی از کرونا هستیم؟

رییس شبکه بیماری های ویروسی ایران با طرح این سوال که چرا در هفته های اخیر شاهد رشد چشمگیر مرگ و میر ناشی از کرونا هستیم؟، گفت: رعایت نکردن فاصله اجتماعی، نماندن در خانه و نیز رعایت نکردن سایر توصیه های بهداشتی، مهم ترین عوامل بروز این معضل در جامعه است.

جزایری افزود: بعد از همه گیری بیماری کرونا در اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ شاهد شیب نزولی در تعداد مبتلایان و فوت شدگان بر اثر این بیماری بودیم، اما چه شد که در هفته های اخیر دوباره شاهد رشد چشمگیر بیماری و مرگ و میر ناشی از آن در جامعه هستیم که به نظر می رسد رعایت نکردن توصیه ها نقش بسیار مهمی در این زمینه داشته است.

***به کانال سازمان نظام پزشکی بپیوندید

وی ادامه داد: ویروس از اواخر بهمن وارد کشور شد مانند یک حیوان درنده، افراد نحیف و ضعیف را گرفتار کرده بود که این سناریو را در سایر کشورهای دنیا تکرار شد.

این ویروس شناس تصریح کرد: ویروس در ابتدا افراد مسن، افراد دچار بیمار زمینه ای مانند دیابت، قلبی - عروقی، فشارخون، سرطان را مبتلا و راهی بیمارستان ها کرد به عبارتی اغلب افرادی که در دنیا از جمله ایران به مرگ براثر بیماری دچار شدند یا سن بالا داشتند یا دچار بیماری زمینه ای بودند.

وی ادامه داد: از اواخر فروردین تا اوایل خرداد بیماری قدری فروکش کرد و بیماری شیب نزولی پیدا کرد، اما این روند در هفته های اخیر تغییر کرده است.

انتهای پیام

زهرا رحیمی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.