سازمان نظام پزشکی

تاریخ: 28 آبان 1399

ردیابی فعال بیماران کرونایی و قرنطینه سازی

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر علیرضا زالی در  شورای فرماندهی ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونای پایتخت که با محوریت برنامه‌ریزی برای اجرای طرح محله محور سردار سلیمانی برگزار شد، در ابتدای نشست این طرح را یکی از گسترده‌ترین طرح‌های اجتماعی کشور ذکر کرد که چندوجهی و پیچیده است و با همگرایی و مشارکت نهادهای مختلف( دانشگاه‌ها، شهرداری، بسیج ، سپاه وسایر نهادها) اجرا می شود .

 

وی خاطرنشان کرد: هرچه همگرایی دوستان در محیط بیشتر باشد موفقیت بیشتری حاصل می‌شود و امیدواریم همانطور که شهید سلیمانی همواره در اوج تهدیدها فرصت آفرینی می‌کردند این طرح نیز نتایج مثبت و موثری در مهار و کنترل کووید۱۹  داشته باشد.

 

زالی با اشاره به مشارکت ۴۰۰ تیم عملیاتی متشکل از پزشک و مراقبان سلامت در اجرای فاز اول طرح گفت: تشکیل فایل مختصات تفصیلی از آخرین وضعیت مبتلایان هر محله محور اصلی این طرح است که طبق آن یک غربالگری عملیاتی محیطی در هر محله شکل می‌گیرد و در برنامه‌ریزی‌ها و تصمیم گیری‌ها بسیار اهمیت دارد.

 

وی ردیابی فعال مبتلایان را یکی از مولفه‌های این طرح برشمرد که با رصد تماس‌های نزدیک مبتلایان منجر به شناسایی افراد کرونا مثبت می‌شود و با تاکید بر اهمیت قرنطینه و جداسازی بیماران شناسایی شده یادآور شد که در محلات در راستای نظارت بر قرنطینه سازی وایجاد تسهیلات اقامتی و سرکشی به مبتلایان برای عدم شکسته شدن قرنطینه خانگی  مکانیسمی طراحی شده است.  

 

فرمانده ستاد مقابله با کرونای پایتخت با اشاره به مشارکت تمام نهادهای کشوری برای اجرای این طرح ملی خواستار شناسایی تمامی اماکنی شد که در محلات مختلف به طور بالقوه امکان تبدیل به بخش‌های مراقبتی برای قرنطینه سازی را دارند.

 

وی افزود: در این واحدهای مراقبتی موقت افراد دارای تست مثبت کرونا که بدون علامت هستند و امکانات لازم برای ایزولاسیون و قرنطینه سازی خانگی را ندارند بستری میشوند که باعث کاهش شیوع بیماری و در نتیجه کاهش بار مراجعان بیمارستانی می‌شود.

 

زالی شناسایی بیماران کرونایی دارای مشکلات معیشتی و گروه‌های پرخطر(افراد ناتوان، مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای، سالمندان، خسارت دیدگان از کرونا) در هر محله را به منظور ارایه کمک‌های مومنانه و حمایت‌های هوشمندانه الزامی دانست و این اقدام را در جلوگیری از خروج  گروههای پرخطر و آسیب پذیر از منزل برای انجام کارهای روزمره و در نتیجه کاهش ابتلا و مرگ و میر موثر برشمرد.

 

براساس گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی با اشاره به ردیابی فعال و اعمال اقدامات نظارتی با استفاده از فناوری‌های نوین؛ تعطیلی دو هفته‌ای تهران را بهترین زمان برای انجام ردیابی برشمرد زیرا فعالیت های شهری در حداقل است و فرصتی طلایی برای اجرای موثر و کارامد طرح محله محور سردار سلیمانی است.

 

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران به اطلاع رسانی طرح  سردار سلیمانی از طریق رسانه‌های عمومی و تولید محتواهای آموزشی برای قرنطینه خانگی اشاره کرد و یادآور شد این طرح ملی همزمان در کل کشور انجام می شود و براساس بررسی های اپیدمیولوژیک در بهترین شرایط و در صورت اجرای موفق این طرح آثار آن پس از چهل روز نمایان می‌شود.

انتهای پیام

روتیتر