سازمان نظام پزشکی

تاریخ: 27 مرداد 1399

کرونا جان ۱۶۵ نفر دیگر را در ایران گرفت

به گزارش اداره کل روابط عمومی دکتر سیما سادات لاری روز دوشنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از این ویروس اظهار کرد: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۲۷مرداد ۱۳۹۹) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۲۴۷ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۲۵۵ مورد بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۳۴۵ هزار و ۴۵۰ رسید.

وی افزود: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۶۵ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری تاکنون به ۱۹ هزار و ۸۰۴ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون ۲۹۹ هزار و ۱۵۷ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۳۷۷۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون دو میلیون و ۸۸۷ هزار و ۹۳۸ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

وی با اعلام اینکه ۲۶ استان در وضعیت قرمز یا هشدار کرونا هستند، تصریح کرد: استانهای مازندران، تهران، قم، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، آذربایجان شرقی، مرکزی، یزد و گیلان در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استانهای فارس، ایلام، لرستان، هرمزگان، زنجان، قزوین، آذربایجان غربی، بوشهر، همدان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند.

لاری گفت: استان کرمان از جمله استانهایی است که اکنون در شرایط قرمز است. این استان در اوایل شیوع کرونا از اسنفند پارسال تا اواسط خرداد امسال شاهد خیز ضعیف موارد ابتلا و بستری این بیماری بود اما از اواسط خرداد موارد ابتلا و بستری روزانه روند صعودی پیدا کرد و از اواسط تیر تا ا واسط مرداد به اوج خود رسید و البته طی چند روز گذشته اندکی از موارد ابتلا و بستری این بیماری در استان کرمان کاسته شده است اما هنوز شرایط این اپیدمی در استان کرمان حساس، ناپایدار و نگران کننده است.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون ۱۱ شهرستان استان کرمان از جمله بردسیر، بم، رفسنجان، کرمان، منوجان در وضعیت قرمز هستند و 7 شهرستان از جمله جیرفت، راور، شهربابک و کهنوج نیز در وضعیت هشدار هستند. میانگین استفاده از ماسک در این استان ۸۱ درصد است. بیشترین میزان استفاده از ماسک در این استان در بانک ها و ادارات دولتی و کمترین آن در وسایل نقلیه عمومی است. میزان رعایت پروتکل های  بهداشتی کرونا در اصناف و اماکن عمومی  استان کرمان ۸۶ درصد است.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به این که از ۱۵ مرداد تاکنون ۸۰ مورد از مراکز صنفی و اماکن عمومی متخلف از پروتکل بهداشتی کرواپنا به مراجع قضایی معرفی شده اند و ۷۲ مورد از این مراکز متخلف پلمپ شده اند؛ اظهار کرد: امیدواریم با همکاری مردم در استان کرمان و سراسر کشور و رعایت اصول سه گانه پروتکل های بهداشتی شامل رعایت فاصله گذاری ۱.۵ تا دو متری، استفاده از ماسک و شستن دست ها، زنجیره انتقال ویروس کرونا را شکست دهیم.

انتهای پیام

روتیتر