سازمان نظام پزشکی

تاریخ: 20 اردیبهشت 1399

تعامل دو سویه بین «سینماحقیقت» و «کرونا روایت»

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی، در دیدار جمعی از مسئولان سازمان نظام پزشکی با مدیران مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، چگونگی روایت کرونا از قاب سینمای مستند مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در این نشست که دوشنبه ۱۵ اردیبهشت‌ماه- با حضور محمد حمیدی‌مقدم (مدیرعامل مرکز گسترش و دبیر جشنواره سینماحقیقت)، دکتر مسعود حبیبی (معاون اجتماعی و پارلمانی سازمان نظام پزشکی)، دکتر حسین کرمان‌پور (مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی و رئیس اورژانس بیمارستان سینا)، دکتر محمد کیاسالار دبیر جشنواره کرونا روایت، مرتضی رزاق‌کریمی (قائم‌مقام و معاون مستند مرکز گسترش)، اُرد عطارپور (تهیه‌کننده، مستندساز و مشاور دبیر جشنواره کرونا روایت) و شهنام صفاجو (مدیر روابط عمومی مرکز)، در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برگزار شد؛ دکتر کیاسالار به ذکر چگونگی برگزاری جشنواره «کرونا روایت» پرداخت و تاکید کرد که جامعه پزشکی هم قدردان مستندسازانی است که جان خود را به خطر انداختند تا این واقعه را ثبت کنند.

او افزود: «سازمان نظام پزشکی رویداد «کرونا روایت» را در ۱۰ بخش برگزار می‌کند که یکی از این بخش‌ها، سینما و به‌ویژه سینمای مستند است. ما از نزدیک شدن جامعه پزشکی و سینماگران استقبال می‌کنیم و امیدواریم این قضیه استمرار داشته باشد».

دکتر حبیبی هم عنوان کرد: «در کنترل بحران کرونا، نتیجه کار جامعه پزشکی ما در مقایسه با کشورهای پیشرفته بسیار درخشان است و البته مردم هم خیلی همکاری کردند. این یک پرونده ملی است و اتفاقات آن باید ثبت شود و امیدواریم با «کرونا روایت» به این هدف برسیم. ما نیاز داریم که ارتباط‌مان با جامعه هنری زیاد شود و امیدوارم این نشست، شروعی برای این هدف باشد».

دکتر کرمان‌پور نیز در این نشست گفت: «باید این حقیقت را در قاب مستند به تصویر بکشیم؛ این که جامعه پزشکی ما خوش درخشیده و با ندانستن چیزی که هنوز هم نمی‌دانیم چیست، این بیماری مدیریت شده است.سینما پس از کرونا کمک می‌کند تا پزشکان و مردم را در کنار هم نگه‌داریم».

اُرد عطارپور هم در این جلسه یادآور شد:« با شیوع اپیدمی کرونا، می‌توان داده‌ها را مرتب و منسجم کرد و در یک آرشیوی گردآوری نمود تا در دسترس پژوهش‌گران و فیلم‌سازان قرار گیرد. به نظرم «کرونا روایت» فرصتی برای رسیدن به این هدف هست که لازمه‌ آن برگزاری مستقل این جشنواره بوده تا به این هدف نزدیک شویم».

محمد حمیدی‌مقدم نیز در این نشست توضیح داد:« کرونا یک اتفاق نابهنگام بود و هر سیستمی را دچار شوک کرد و حتی حوزه فرهنگ و سینما را هم تحت‌تاثیر قرار داد. لذا از این «مرکز» انتظار واکنش می‌رفت و ما با شروع این بحران، کارگروه حمایت از مستندهای کرونایی را راه انداختیم که موجی ایجاد کرد.مرکز گسترش سعی کرد از این فضای هیجانی عبور کند تا با رصد کردن و حمایت از مستندسازانی که خودخواسته در این صحنه حضور یافتند، به ثبت سندی در این اتفاق بزرگ برسد.ما کار را از بیمارستان کامکار قم شروع کردیم که به این معنا، بخشی از این آثار مستند در بیمارستان‌ها می‌گذرد و تلاش پزشکان و کادر درمانی را به تصویر می‌کشد. بخش دیگری از این فیلم‌ها هم با موضوع «جامعه و کرونا» است که به ابعاد اجتماعی ناشی از این بیماری می‌پردازد. یکسری از این مستندها هم بحث امیدبخشی در دوران پساکرونا را به تصویر می‌کشند. ما با ترسیم این سه هدف و پیگیری امور، زیرساخت‌های خودجوش پیدا کردیم و به حمایت از این آثار پرداختیم. بحث بانک اطلاعاتی جشنواره کرونا روایت، شوق بیشتری به ما داد؛ چون مستندسازان نسبت به این منابع تصویری دسترسی کمتری دارند و حال می‌توانند با تکیه بر این اسناد و تصاویر آرشیوی، آثار متفاوتی از کرونا بسازند».

حمیدی‌مقدم با اشاره به جشنواره سینماحقیقت اعلام کرد: «امسال و در چهاردهمین دوره‌ این جشنواره، حتماً بخشی با موضوع کووید ۱۹ خواهیم داشت. البته همزمان پیگیر پلت‌فرم آنلاین برگزاری سینماحقیقت هستیم تا اگر موج دوم بیماری به آبان و آذر منتهی شد، این رویداد سینمایی مثل برخی دیگر از جشنواره‌های جهانی به‌صورت آنلاین برگزار شود».

او در پایان گفت:« بین «سینماحقیقت» و «کرونا روایت» می‌تواند تعامل دوسویه رخ بدهد؛ بویژه در زمینه‌ مخاطب و پتانسیل رسانه‌ای حقیقت، برپایی ورک‌شاپ، حضور اساتید، پزشکان و مستندسازان و… ضمن این که می‌توانیم بحث تولید مشترک فیلم هم داشته باشیم».

پایان پیام

روتیتر: در دیدار دوجانبه مسئولین نظام پزشکی و سینما حقیقت توافق شد