سازمان نظام پزشکی

تاریخ: 11 اردیبهشت 1399

قدردانی از کادر درمان به شیوه دیجی کالا

منبع: روابط عمومی سازمان نظام پزشکی

در روزهای سخت همه گیری بیماری کووید 19، کم نبودند افراد و مجموعه‌هایی که به هر طریق ممکن در کنار کادر درمان بودند و کوشیدند تا گامی برای کمک یا برای روحیه بخشی کادر درمان بردارند. مجموعه دیجی کالا یکی از این مجموعه‌ها بود که در کنار کادر درمان قرار گرفت. با امیر حسین موسوی مدیر روابط عمومی این مجموعه در خصوص اقداماتی که انجام داده‌اند هم صحبت شدیم:

 

چه شد که دیجی کالا، که جزو معدود کسب و کارهایی بود که با شیوع کرونا حجم عملکردیش چند برابر شد، در حوزه مسئولیت اجتماعی و یاری رسانی به کادر درمان حضور پیدا کرد؟

مجموعه ما تلاش دارد در بحران‌ها و هر زمانی که بتواند نقش موثری بازی کند. در خصوص همه گیری کرونا ابتدا بگویم حتی قبل از اعلام ورود بیماری به ایران با آنالیز رفتار مشتریانمان متوجه شدیم حجم تقاضای عجیب و غریبی به سمت خرید ماسک آمده و فروش ماسک در دیجی کالا ظرف یکی دو روز چند برابر شد، تلاش کردیم که ماسک تهیه کنیم، با فروشندگان مذاکره کردیم و فروش را بدون هیچ حاشیه سودی انجام دادیم و دویست‌ و سی هزار ماسک به 214 شهر کشور ارسال کردیم. بعد که قضیه جدی‌تر شد ما وظیفه خود دانستیم که اگر بتوانیم گامی کوچک در راستای کمک به کادر درمان که خط مقدم این قضیه بود، برداریم. فکر کردیم چطور می‌تونیم به نوعی انجام وظیفه کنیم و در نهایت در 2 موضوع ورود کردیم. اول آنکه با هماهنگی با رؤسای بیمارستان‌های اصلی درگیر با بیماری، بسته‌های مواد غذایی و اقلام ضروری برای پرسنل به اصطلاح آسیب پذیرتر درمان اهدا کردیم، روزانه 200 بسته کمک معیشتی شامل برنج، روغن، ماکارونی، میوه و ...مثلا برای کمک بهیارها و نیروهای خدماتی و کادر آشپزخانه و ... ارسال شد که تا امروز به هشت بیمارستان از جمله امام خمینی، سینا، هاشمی‌نژاد، حضرت رسول، فیروزگر و فیروزآبادی ارسال شده است

-           و اقدام دوم؟

اینجا یکی از دوستان یعنی آقای دکتر کرمانپور به ما کمک کردند و به نکته درستی اشاره کردند که دانشجویان دوره دستیاری(رزیدنت‌ها) واقعاً جزو قشر مظلوم جامعه پزشکی هستند که واقعا زحمت می‌کشند. من شاهد هستم دوستانم روزی 13-14 ساعت در بیمارستان‌ها مشغول کار هستند ولی درآمد ماهیانه‌شان متأسفانه از درآمد کارگری هم کمتر است و از آن طرف موضوع عزت نفس این عزیزان هم مطرح بود. با کمک سازمان نظام پزشکی توانستیم درخواست کنیم که این عزیزان ثبت‌نام کنند و آدرس و شماره موبایل خودشان را وارد کنند و ما بسته‌ها را به درب منزل این عزیزان فرستادیم که تا امروز 1200 بسته برای رزیدنت‌های رشته‌های مختلف ارسال شده که انشالله تا پایان هفته بعد‌ برای کلیه رزیدنت‌های ثبت نام کرده که حدود 2500 نفر هستند، ارسال خواهد شد. البته رزیدنت‌های ما جزو بخش بسیار نخبه جامعه ما هستند با آینده‌ای روشن و ما تنها خواستیم خسته نباشیدی به آن‌ها بگوییم.

-           ما در سازمان نظام پزشکی شاهد برخی بازخوردهای مثبت نسبت به اقدام شما بودیم، خودتان هم بازخوردی از کار داشتید؟

در شبکه‌های اجتماعی مواردی را شاهد بودیم که لطف کردند و تشکر کردند، یکی از عزیزان هم به طنزنوشته بود کاش دفعه دیگر دستگاه PS4 بفرستند!

اما برای ما مهم‌ترین امر این بود که پیام داخل بسته‌ها(این روزها همه ایران قدردان شما است. واژه سپاسگذاری در مقابل تلاش‌های شبانه روزی و خستگی ناپذیر شما بی ارزش است، کادر درمان قهرمان، دیجی کالا هم قدردان شما است) به گوش این عزیزان برسد

-           با توجه به اینکه تبلیغ کار خیر خودش خیر است، چرا دیجی کالا روی این جنبه کار خودش تبلیغی نکرد؟

ما معقتدیم که کار خوب باید تبلیغ شود، اما فکر کردیم که زیبا نیست که بخواهیم این کار را برجسته کنیم چون اعتقاد داریم که کار کوچکی کردیم. البته در صفحه اصلی سایت دیجی کالا نوار دایمی است که اقدامات دیجی کالا در بحران کرونا و حوزه مسئولیت‌های اجتماعی شامل گزارش‌ها، اخبار و ویدئو در آن قابل مشاهده است. مثلاً یکی از اقدامات ما این است که کسب و کارهای آسیب دیده توسط اصناف و با تأیید ستاد کرونا به دیجی کالا معرفی می‌شوند و ما این کسب و کار را آنلاین می‌کنیم و تا 15 خرداد هزینه فروش آن‌ها برای دیجی کالا صفر در نظر گرفته شده و ارسال، پردازش، بسته‌بندی و سایر هزینه‌ها نیز با دیجی کالا است.

-           برنامه‌های آتی شما برای همکاری با جامعه پزشکی چیست؟

بخش مسئولیت‌های اجتماعی در یکی دو سال گذشته در دیجی کالا موضوع مهم و جدی بوده، هر چند شاید کاربزرگی نکرده باشیم و هر کاری کرده‌ایم وظیفه بوده و کار کوچکی است، ولی تلاش کردیم به قدر و سهم خودمان یک بخش از راه حل باشیم. در زمان بحران‌ و بروز مشکلات دو دیدگاه وجود دارد، یکی اینکه ایستاد و غر زد و از آنهایی که کار تلاش می‌کنند انتقاد کرد، دیگری هم اینکه هر فرد، ارگان یا سازمانی نقش خودش در این بحران را ببیند و خودش بخشی از راه حل باشد. دیجی کالا تلاش می‌کند که همیشه راه دوم را انتخاب کند. ما مشتاق هستیم که با کمک و همفکری و پشتیبانی نهادهای این حوزه مثل نظام پزشکی، وزارت بهداشت و سایر مجموعه‌های مرتبط به همکاری با کادر درمان ادامه بدهیم و این باعث افتخار ماست. در مورد اقدامات آتی باید بگویم به عنوان بخشی از کمپین ایران همدل از 13 اردیبهشت طرحی اجرا می شود که مردم می‌توانند اقلام ضروری را مثل مواد غذایی و ... از آنجا خریداری کنند و هر چقدر فرد خرید کند دیجی کالا هم به همان اندازه به آن اضافه می‌کند با چند سازمان‌های مردم نهاد در ارتباط هستیم تا این مجموعه کمک‌های ترکیبی را به گروه‌های کم برخوردار برسانیم که فاز اول آن به 300 بیمار کرونایی محروم است که در قرنطینه هستند.

-           خاطره خاصی از این روزها دارید؟

کلی عکس‌ زیبا در بیمارستان‌ها داریم. البته ما فقط راننده‌ را به بیمارستان‌ها می‌فرستیم بدون عکاس و فیلم‌بردار و گروه رسانه‌ای ولی بعضی وقت‌ها خود بچه‌های کادر درمان می‌خواهند عکسی بگیرند با مامور ارسال، و این تصاویر خیلی زیباست، لبخندی که روی لب‌ها است بسیار زیبا است.

 

-           و حرف آخر

باید تشکر ویژه از سازمان نظام پزشکی انجام بدهم که به ما برای اجرای این پروژه بسیار کمک کردند. واقعاً اگر لطف آقای دکتر کرمانپور و سایر عزیزان نظام پزشکی نبود این پروژه شدنی نبود. دفتر امور دستیاری سازمان هم به ما کمک زیادی کرد و رؤسای بیمارستان‌ها هم واقعاً انرژی به ما می‌دادند. باید بگویم تاثیر پروژه در مجموعه ما هم خیلی مثبت بود و علیرغم حجم کار که این روزها وحشتناک زیاد است و با اینکه این پروژه کار مضاعفی برای تیم ما بود ولی همه تیم با انرژی و شوق زیاد کارهای این 200-300 بسته روزانه را انجام می‌دادند.

روتیتر