سازمان نظام پزشکی

تاریخ: 24 فروردین 1396

تاسیس دانشکده های دندانپزشکی محدود شود

دکتر عباسعلی جوادی رییس نظام پزشکی اصفهان در گفت وگو با خبرنگار نظام پزشکی ضمن تبریک روز دندانپزشک به جامعه دندانپزشکی کشور و آرزوی توفیق روز افزون برای یکایک آنها ، بیان داشت : یکی از معضلاتی که اکنون درجامعه دندانپزشکی با آن مواجه هستیم ،گسترش بی رویه دانشکده های دندانپزشکی است که باید محدودیت های لازم برای تاسیس این دانشکده ها اعمال شود.

وی با اشاره به این که با گسترش کمی دانشکده های داندانپزشکی شاهد افزایش تعداد فارغ التحصیلان این رشته هستیم ، افزود: دندانپزشکان جوان مانند پزشکان عمومی با معضل بیکاری مواجه هستند با  این تفاوت که پزشکان عمومی در قالب طرح پزشک خانواده و سیستم ارجاع به کار گرفته می شوند در حالی که جایگاهی برای دندانپزشکان در این طرح دیده نشده است.

وی با اشاره به گرانی مواد و تجهیزات دندانپزشکی ادامه داد : علاوه بر این توان پایین مردم در پرداخت هزینه های دندانپزشکی سبب شده تا میزان مراجعات به مطب های دندانپزشکی کاهش چشمگیری داشته باشد و خود این امر به بیکاری دندانپزشکان جوان دامن زده است.

رییس شورای هماهنگی استان اصفهان با بیان این که اغلب دندانپزشکان نیازمند سرمایه اولیه برای تاسیس مطب هستند ، تصریح کرد : با توجه به ازدیاد درمانگاههای دندانپزشکی در کلان شهرها ، سرمایه گذاری برای تاسیس مطب بازدهی نداشته و اکثر دندانپزشکان با درآمدهای پایین در این مراکز مشغول به کار می شوند.

جوادی با گریز به مبحث تعرفه های خدمات دندانپزشکی اذعان داشت :  تعیین تعرفه خدمات دندانپزشکی متاثراز شرایط مختلفی است که قاعدتا باید متناسب با تورم و گرانی مواد و تجهیزات رشد داشته باشد اما از سوی دیگر باید این مساله را در نظر گرفت که مردم توان پرداخت هزینه های دندانپزشکی را ندارند. و بیمه ها هم با توجه به منابع مالی خود توان ورود به این حوزه را ندارند.

وی با اشاره به شرایط اقتصادی موجود اظهار داشت : در صورت کاهش تعرفه ها مواد مرغوب برای ترمیم و درمان دندان ها به کار گرفته نمی شود و یک راهکار این است که تعرفه دستمزد و مواد مصرفی جداگانه برای بیمار محاسبه شود و ورود بیمه های تکمیلی به این حوزه تا حدودی می تواند کمک کننده باشد.

انتهای پیام / ر

(استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است)

 

روتیتر